Portal - Stary Sącz
polski Sobota - 6 marca 2021 Jordana, Marcina, Róży     "Człowiek dąży do pełni poznania, gdyż jest istotą, która z natury szuka prawdy - i nie może bez niej żyć. - Jan Paweł II
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr10 (197) 2013 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>Świat w moim obiektywie< - wernisaż fotografii
FREDRO W STARYM SĄCZU
II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Starego Sącza
Wakacyjne spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cyganowicach
>To wyróżnienie jest dla wszystkich Starosądeczan…<
Spotkania maturzystów rocznika ’87 ciąg dalszy
Absolwenci rocznika „’87” - 26 lat po maturze
50 lat po maturze w Liceum Pedagogicznym w Starym Sączu
Powiatowy przegląd twórczości muzycznej Jana Joachima Czecha
Rok 2013 - Rokiem Jana Joachima Czecha w Starym Sączu
Wystawa prac podpułkownika Franciszka Juliana Znamirowskiego
Dać się kształtować miłości
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w diec. tarnowskiej
Październik - kalendarium
Strona tytułowa

.
„Świat w moim obiektywie”
WERNISAŻ FOTOGRAFII KOLEJNYM DOKONANIEM
PODOPIECZNYCH
ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY
 
    Pomysł na projekt zorganizowania zajęć z fotografowania powstał w Środowiskowym Domu Samopomocy. Impulsem do zorganizowania zajęć była wcześniejsza nagroda zdobyta przez Justynę Klag na konkursie fotograficznym.
Zajęcia prowadzone były przez terapeutkę Martę Salamon. Uczestnicy wykonywali zdjęcia tak w pięknych plenerach Starego Sącza, Cyganowic i Popowic, jak również wykonywali portrety swych kolegów: Sławka, Dominiki, Justyny, Basi, Staszka, Dawida i Mateusza. Wykonywane przez podopiecznych aparatem cyfrowym fotografie, zostały wydrukowane i ciekawie oprawione, w formie klatek taśmy filmowej, podczas zajęć terapeutycznych, według pomysłu i pod kierownictwem Aleksandry Skoczeń.
W projekcie zajęć, które określane są jako fototerapia, udział wzięli: Justyna Klag, Dominika Maśko, Barbara Pawlik, Sławomir Rams, Stanisław Dudzic, Dawid Serafin i Mateusz Połeć.
Podczas wykonywania zdjęć, ich twórcom towarzyszył obiektyw kamery, dzięki czemu powstał film, dokumentujący ich twórcze poczynania i pokazujący plenery, gdzie prace były wykonywane. Film pod opieką Dariusza Potoczka zrealizował klubowicz zajęć w ŚDS Michał Szyszka, a montażu dokonał brat uczestniczki projektu - Mateusz Klag - uczeń III klasy starosądeckiego LO.
Wernisaż wystawy fotografii, wykonanych w ramach fototerapii, miał się odbyć w ogródku „Galerii pod Gniazdem”, gdzie eksponowane były prace, jednak niesprzyjająca aura spowodowała przeniesienie imprezy do sąsiedniej, gościnnej „Galerii pod Piątką”.
Otwarcie wystawy odbyło się 17 września o godz.11.00. Prowadzeniem zajęli się: Beata Piszczek, aktualnie pełniąca obowiązki Środowiskowego Domu Samopomocy i Wojciech Lasek, jak o sobie sam powiedział: także szalony kierowca gniazdowego busa, który codziennie dowozi uczestników na zajęcia w SDŚ.
Po projekcji wspomnianego filmu, przedstawiającego kulisy zajęć z fototerapii, przed bardzo licznie zgromadzoną widownię wyszli autorzy zdjęć. Każdy z nich powiedział, co najbardziej lubi fotografować.
.

Laureatka konkursuBarbara Pawlik
.
Wojciech Lasek, z właściwym sobie, niezrównanym poczuciem humoru, podpowiedział zebranym, że właściwym prezentem dla podopiecznych SDŚ, z okazji zbliżających się mikołajek, mógłby być aparat fotograficzny.
Wśród przybyłych gości obecna była radna wojewódzka p.Marta Mordarska - pełnomocnik ds.społecznych w Nowym Sączu, która w swym wystąpieniu obiecała wspomóc ten pomysł oraz: Ewa Zielińska przewodnicząca Rady Miasta Starego Sącza, Janina Nalepa - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu, Stanisław Majca - dyrektor Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego wraz ze swoją zastępczynią Wiolettą Nowak.
W wernisażu liczny udział wzięli również goście - podopieczni zaprzyjaźnionych z „Gniazdem” Warsztatów Terapii Zajęciowej „Mada” z Nowego Sącza.
    Wzruszeń artystycznych dostarczył grając na flecie „Serenadę koncertową” Wilhelma Poppa, Kacper Dąbrowski, który powiedział: „Prostota życia codziennego jest piękna, wystarczy tylko zatrzymać się na moment, spojrzeć i pomyśleć… Na zdjęciach zostały uchwycone te chwile”.
W tym tonie brzmiały także wypowiedzi innych gości, zadowolonych z dokonań młodych adeptów sztuki fotograficznej, które każdemu z obecnych uświadomiło, jak dla każdego człowieka, niezależnie od stopnia jego sprawności fizycznej i intelektualnej, ważne jest obcowanie z drugim człowiekiem, z przyrodą, jak również podejmowanie nowych wyzwań i ich realizowanie.
Obecni na wernisażu mieli możliwość wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej podobającą się fotografię. Zwyciężyło zdjęcie autorstwa Barbary Pawlik, która powiedziała, że najbardziej lubi fotografować kwiaty. W nagrodę Autorka dostała upominek, a terapeuci SDŚ, ciesząc się ciepłym przyjęciem swej inicjatywy, myślą już o kolejnej edycji tego rodzaju zajęć wśród swych podopiecznych.
Z życzeniami realizacji planów, jak i tak potrzebnych zajęć.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech