Portal - Stary Sącz
polski Sobota - 17 kwietnia 2021 Anicety, Klary, Rudolfina      "Człowiek szuka miłości, bo w głebi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym". Jan Paweł II
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 4 (215) 2015 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polsko-słowacki słowniczek na wesoło
W 100 rocznicę urodzin wspomnienie o Księdzu poecie - Janie Twardowskim
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
MECZ GWIAZD
Jasełka
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
Anglojęzyczne inspiracje w starosądeckim gimnazjum
III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO
Podróż do Kalkuty (korespondencja z Londynu)
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej (cz.III)
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
IX STAROSĄDECKIE DNI KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
10 lat temu przeszedł do Domu Ojca największy z Polaków
Nowy cykl rozważań - Moc w słabości (1)
O wielkanocnym jajku
Życzenia
Kalendarium - kwiecień
Okładka 215

.
STAROSĄDECKA PREMIERA
POLSKO-SŁOWACKIEGO SŁOWNICZKA NA WESOŁO
 
  Po udanej premierze w Lewoczy, 15 lutego 2015 r. w sali widowiskowej „Sokoła” odbyła się starosądecka premiera „Polsko-słowackiego słowniczka na wesoło”.
Widowisko w wykonaniu podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” oraz uczniów ze Spojená Škola Internátna w Lewoczy przygotowane zostało w ramach projektu „Visegrad Integration Theatre”.
O szczegółach tego przedsięwzięcia pisałam z poprzednim numerze „Z Grodu Kingi”. Teraz obiecana relacja ze starosądeckiej premiery, na której bardzo licznie zgromadzoną publiczność stanowili znamienici goście, także ze Słowacji, wśród których obecny był konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Tomáš Kašaj.
.

.
   Jak zwykle na imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie „Gniazdo” obecny był burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, jak również Marta Mordarska - pełnomocnik Prezydenta Nowego Sącza d.s. Społecznych, wicekurator oświaty Grzegorz Baran, radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń i radny Powiatu Nowosądeckiego Stanisław Dąbrowski.
Kabaretowe przedstawienie teatrzyku integracyjnego, w tej odsłonie międzynarodowe - jak zwykle zachwyciło publiczność - wypełniającą po brzegi salę. Sława „gniazdowych” artystów rozszerza się i są tacy mieszkańcy miasta i okolicy, którzy spieszą na kolejne występy naszych gwiazd.
Po barwnym występie, na scenę poproszeni zostali goście - przyjaciele Artystów i Stowarzyszenia.
Tomáš Kašaj dziękując za możliwość spędzenia tego wieczoru z tak wspaniałymi ludźmi, stwierdził: „jesteście wspaniali i my wszyscy możemy się od Was uczyć”.
Również burmistrz Jacek Lelek serdecznie pogratulował wszystkim pomysłodawcom, organizatorom i wykonawcom, podkreślając, że ten projekt jest kolejną formą współpracy między Starym Sączem a Lewoczą, w jubileuszowym roku, w którym upłynie dwadzieścia lat od podpisania umowy o partnerstwie między tymi miastami.
   Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali od Stowarzyszenia „Gniazdo” drobne upominki, a gościom - uczniom szkoły z Lewoczy na ręce dyr. Šarloty Mǔdrej Stanisław Pasoń wręczył piłki do gry.
    Wierni przyjaciele „Gniazda” czekają na realizację kolejnych pomysłów, bowiem gniazdowe imprezy mają niepowtarzalny klimat i gromadzą coraz liczniejsze grono entuzjastów.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech