Portal - Stary Sącz
polski Wtorek - 7 kwietnia 2020 Donata, Herminy, Rufina     "Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka". Moses Mendelssohn
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Recenzja musicalu >Jesus Christ Superstar<
Starosądeckie Dni ks.Józefa Tischnera w 79. rocznicę urodzin
Wywiad z poetką Krystyną Dulak-Kulej
Wielki Post
Mandylion
Poezja budząca wspomnienia
Zasady moralności w nauce św.Pawła
Strona tytułowa
XVIII Światowy Dzień Chorego
Okiem 40-latka
Kochane Dzieci
Recepta na sukces
Konkursy Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu
DIALOG Z INNYMI RELIGIAMI - wywiad z Dagmarą Kasprowicz
Kronika parafialna - Parafia św.Elżbiety
Konkurs poetycki - >Słowiański Papież - my z Niego wszyscy<
Na właściwej drodze - W BLASKU ŚWIATŁA
O kobietach kilka refleksji
Oddział Caritas w perspektywie minionego roku 2009
Ksiądz Roman Stafin - moja Msza święta
Sprawozdanie z działalności POAK przy parafii pw.św.Elżbiety za 2009 r.
Opłatkowe spotkanie stowarzyszeń parafialnych
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Saczu od XIII wieku do 1786 r. (4)
Dokonania i zamierzenia Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Ocal życie bezbronnemu - duchowa adopcja
Duc in Altum - wypłyń na głębię
Kalendarium - marzec
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
HISTORIA WALENTYNEK
Zmarł ks.prałat Jakub Kurzeja
Feel the speed, Feel the Vancouver

.
CHRYSTUS IDOLEM
Recenzja musicalu „Jesus Christ Superstar”
 
Niedawno miałam okazję obejrzeć musical pt.: „Jesus Christ Superstar” w interpretacji Młodzieżowego Teatru Muzycznego w Pionkach. Wystawienie rock opery miało miejsce w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu w ramach cyklu „My, Małopolanie”.
Reżyserem był Antoniusz Dietzius, młody artysta pochodzący z Krynicy-Zdroju. Swoje zadanie wykonał znakomicie. Jego interpretacja dzieła Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a była czymś więcej, niż tylko spektaklem teatralnym. Odniosłam wrażenie, że przeniosłam się do zupełnie innej rzeczywistości, w której Chrystus odgrywa rolę idola młodzieży.
.

.
Sztuka opowiada historię, o której każdy słyszał i która od ponad 2000 lat jest pozostaje żywa w naszych sercach. Temat ostatnich dni życia Jezusa, pokazanego z ludzkiej strony, przedstawiony został współcześnie, jednocześnie z zachowaniem prawdy przesłania z Nowego Testamentu.
    Duże znaczenie miało przygotowanie zespołu ze strony wokalnej i choreograficznej, którym także zajął się reżyser. Wrażenia dopełniło odpowiednie dobranie muzyki, a także genialna gra aktorska.
Scenografia była prosta, składała się głównie z rusztowania rozłożonego w tylnej części sceny. Natomiast interesujące wrażenie wywarła gra świateł i innych efektów.
    W kolorystyce spektaklu dominowała czerń. Większość aktorów nosiła ciemne skórzane, przylegające do ciała ubrania. Ponura barwa może w tym przypadku oznaczać śmierć, nieszczęście. Zdecydowanie wyjątek stanowił biały strój Jezusa, który możemy zinterpretować, jako symbol czystości i niewinności.
    Muzyka jest dziełem wspaniałego kompozytora, sir Andrew Lloyda Webbera. Jego utwory wprowadzają widza w specyficzny nastrój o ogromnym natężeniu emocjonalnym. Wsłuchując się w brzmienie melodii mamy wrażenie wspólnoty z aktorami na scenie. Nie bez zdziwienia przyznam, że osoba siedząca obok mnie na spektaklu w pewnym momencie nieświadomie zaczęła nucić.
    Największe wrażenie wywarły na mnie umiejętności młodych aktorów. Antoniusz Dietzius doskonale wczuł się w rolę Judasza. Jego gra zdecydowanie najbardziej mnie urzekła, ponieważ wniósł w tę postać tyle dynamizmu, emocji, pokazując zdrajcę Chrystusa w zupełnie innym świetle. Tomasz Czerski, wcielający się w rolę Jezusa na scenie pokazał, jak wielki drzemie w nim talent. Jego postać sprawiała wrażenie otwartej, przepełnionej miłością, gdy przemawiała do ludzi. Agnieszkę Witek zobaczyliśmy w dosyć kontrowersyjnej roli Marii Magdaleny. Wielki poziom zaprezentowali także: Krystian Niedzielski - w roli Piłata, Jakub Niedzielski, grający Kajfasza, Wojciech Kalinka jako Annasz, oraz wielu innych utalentowanych młodych ludzi.
    Osobiście oceniam spektakl na piątkę z plusem. Był niezmiernie dobrze dopracowany, a muzyka po prostu zachwycająca. Jedyną wadą musicalu była zła akustyka. Osoby w dalszych rzędach w paru momentach miały problem ze zrozumieniem kwestii aktorów. Mimo to, z sali wyszłam z uśmiechem na ustach.
    Polecam każdemu obejrzenie spektaklu. Owacje na stojąco i gromkie okrzyki publiczności powinny być najlepszą rekomendacją.
 
Anna Duda
- uczennica klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie
W Starym Sączu
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech