Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 21 stycznia 2021 Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 7-8 (182-183) 2012 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lipiec, sierpień - KALENDARIUM
Strona tytułowa
70-lecie kapłaństwa ks.Józefa Grzegorzka
PODZIĘKOWANIE - zespół regakcyjny >Z Grodu Kingi<
Ksiądz Roman Stafin - moja Msza święta
Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża
13 rocznica wizyty papieskiej w Starym Sączu i kanonizacji bl.Kingi
Święto dzieci i rodzin przy Ołtarzu Papieskim
Jubileusz >Z Grodu Kingi< - 15 czerwca 2012
Na trasie pielgrzymowania - SZLACHTOWA - JAWORKI - KROŚCIENKO
Życie - nawet najtrudniejsze - nie przestaje być darem
34. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Kontrasty muzyczne: Europa i Azja
200 lat dla pana Antoniego Radeckiego!
15-lecie >Z GRODU KINGI< - zdjęcia z Jubileuszu
PIERWSZA OLIMPIADA MŁODYCH LACHÓW
Nowa tablica w Starym Sączu, pamięci ks.Józefa Kondolewicza
Polsko-węgierska przyjaźń
Wernisaż wystawy malarstwa Marty Bielawskiej
Msza dziękczynna dzieci komunijnych na błoniach przy Ołtarzu Papieskim
Dzień Dziecka pod patronatem Burmistrza
> Daj serce innym <
II Starosądecki Dzień Dziecka
Diamentowa rocznica królowej angielskiej Elżbiety II
II poszukiwanie pierścienia św.Kingi przez harcerzy z Hufca ZHP Nowy Sącz
Egzamin na kartę motorowerową u Słowackiego
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Saczu od XIII wieku do 1786 r. (24)
Ogłoszenia i Kronika parafialna

.
24 lipca - 720. rocznica śmierci św.Kingi - odpust w kościele Trójcy Świętej
    Urodziła się na Węgrzech w 1234 roku, ale już w wieku pięciu lat trafiła na dwór księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława. Osobowość księżnej Kingi po jej przybyciu do Polski kształtowały dwie bliskie jej kobiety: matka Bolesława - księżna Grzymisława oraz jego starsza siostra Salomea (późniejszą błogosławioną). Stały się nie tylko jej wychowawczyniami, ale i powiernicami. Dzięki nim poznała Kinga ducha franciszkańskiego, co potem znalazło odzwierciedlenie w jej postępowaniu względem ubogich. Zasłyszane opowiadania o św. Klarze i Franciszku wycisnęły na jej duszy niezatarty ślad i miały stać się dla niej wskazówką postępowania. Wychowana wśród takich wzorców rozpoczęła pracę nad sobą, aby zniszczyć w sobie ziemskie skłonności, stłumić zmysły i przypodobać się Bogu. Na dworze uczyła się także pisać, czytać, poznawała łacinę i podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej, życie przodków własnych oraz męża. Po jego śmierci wstąpiła do założonego przez siebie klasztoru w Starym Sączu. Tam spędziła ostatnie 12 lat swojego życia. Przez cały czas pobytu w klasztorze Bóg nie szczędził jej cierpień. Ciężka choroba przykuwa ją do łóżka na 10 miesięcy. Mimo to miała jeszcze dość sił, by szyć odzież dla chorych, ubogich i sierot. Zmarła 24 lipca 1292 roku.
 
6 czerwca - Przemienienie Pańskie
    To wielka uroczystość w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w sanktuarium Przemienia Pańskiego. Pochodzenie czczonego tu obrazu, który przedstawia oblicze Chrystusa, nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej dzieło powstało w XIV wieku na terenie Czech, w pracowni mistrza o włoskich tradycjach warsztatowych. W 1971 r. obraz został uroczyście umieszczony w ołtarzu głównym świątyni przez kardynała Karola Wojtyłę. On też - jako papież Jan Paweł II, podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej w 1992 r. z okazji 700-lecia lokacji Nowego Sącza. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienia Pańskiego odbywają się przez cały tydzień od niedzieli przed 6 sierpnia, do niedzieli po tej dacie.
 
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
    To jedno z kościelnych świąt nakazanych, obchodzone w Kościele katolickim na całym świecie, które wiążę się z wiarą chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną, lecz została wzięta do nieba. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła katolickiego. W Polsce jest ono zwane także świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone ze świętem plonów.
 
Sierpień - miesiąc abstynencji od alkoholu
    Kościół co roku zwraca się z prośbą do wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji w sierpniu. Jak wiele osób bierze sobie do serca apel Zespołu Konferencji Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości, w którym prosi wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji w sierpniu z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych!? Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za własną trzeźwość, ale także za trzeźwość drugiego człowieka. Podjęcie zobowiązania do zachowania abstynencji w sierpniu to oczywiście tylko propozycja, z której można skorzystać lub nie, ale na pewno warto ją rozważyć. Zwłaszcza, jeśli jest choć cień szansy na to, że w nadchodzącym roku będzie mniej awantur domowych, a na drogi wyjedzie mniej pijanych kierowców niż w latach poprzednich.
Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech