Portal - Stary Sącz
polski Środa - 20 stycznia 2021 Fabioli, Miły, Sebastiana     "Czcesz być szczęśliwym? Naucz się przedtem cierpieć" - Iwan Turgieniew
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 7-8 (182-183) 2012 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Msza dziękczynna dzieci komunijnych na błoniach przy Ołtarzu Papieskim
Strona tytułowa
70-lecie kapłaństwa ks.Józefa Grzegorzka
PODZIĘKOWANIE - zespół regakcyjny >Z Grodu Kingi<
Lipiec, sierpień - KALENDARIUM
Ksiądz Roman Stafin - moja Msza święta
Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża
13 rocznica wizyty papieskiej w Starym Sączu i kanonizacji bl.Kingi
Święto dzieci i rodzin przy Ołtarzu Papieskim
Jubileusz >Z Grodu Kingi< - 15 czerwca 2012
Na trasie pielgrzymowania - SZLACHTOWA - JAWORKI - KROŚCIENKO
Życie - nawet najtrudniejsze - nie przestaje być darem
34. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Kontrasty muzyczne: Europa i Azja
200 lat dla pana Antoniego Radeckiego!
15-lecie >Z GRODU KINGI< - zdjęcia z Jubileuszu
PIERWSZA OLIMPIADA MŁODYCH LACHÓW
Nowa tablica w Starym Sączu, pamięci ks.Józefa Kondolewicza
Polsko-węgierska przyjaźń
Wernisaż wystawy malarstwa Marty Bielawskiej
Dzień Dziecka pod patronatem Burmistrza
> Daj serce innym <
II Starosądecki Dzień Dziecka
Diamentowa rocznica królowej angielskiej Elżbiety II
II poszukiwanie pierścienia św.Kingi przez harcerzy z Hufca ZHP Nowy Sącz
Egzamin na kartę motorowerową u Słowackiego
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Saczu od XIII wieku do 1786 r. (24)
Ogłoszenia i Kronika parafialna

.
Msza dziękczynna dzieci komunijnych
na starosądeckich błoniach przy Ołtarzu Papieskim
 
    20 czerwca, w środę, na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu, tegoroczne dzieci pierwszokomunijne ze Szkoły Podstawowej nr 1 (obejmującej parafię Świętej Elżbiety i parafię Miłosierdzia Bożego) uczestniczyły we mszy dziękczynnej za dar Pierwszej Komunii Świętej.
    Mszę Świętą, która rozpoczęła się o godz. 16.30, odprawili proboszczowie obydwu parafii ks.Marek Tabor i ks.Janusz Ryba, a także ks.Janusz Ul i dyrektor Centrum Pielgrzymowania ks.Tadeusz Sajdak. Deszczowa pogoda, która towarzyszyła całej Mszy Świętej zniknęła wraz z zakończeniem nabożeństwa.
.

.
    Padające na Ołtarz promienie słoneczne ułatwiły zrobienie pamiątkowych zdjęć, po których rozpoczęło się grillowanie i wspólna zabawa dzieci z rodzicami. Na imprezie zebrało się sporo osób.
Dzieci przybyły nawet z całymi rodzinami. Wolontariusze pod przewodnictwem p.Dudy ze Starego Sącza oraz harcerze z 5NDH „Sokoły” prowadzili grupowe zabawy sportowe takie jak: piłka nożna, siatkówka, hokej, ringo, przeciąganie liny i inne.
    W chwilach przerwy dzieci mogły odpocząć przy przygotowanych stołach, na których nie brakowało orzeźwiających napojów. Natomiast od strony medycznej opiekę sprawowała p.Lucyna Śledź.
    Ołtarz Papieski to świetne miejsce na zabawy integracyjne. Zarówno dorośli jak i dzieci nie mogli się nudzić. Należy podkreślić, że, imprezy tej nie udałoby się zorganizować bez pomocy wielu przyjaznych osób. Byli to m.in: Marek Jeziorek, który ofiarował ciasto; Firma Mikulec, Tadeusz Rejowski, Mateusz Chruślicki i Marcin Ostrowski, którzy zajęli się grillem; do współpracy włączyła się również ochrona Ołtarza, która bardzo nam pomogła.
    W ostatnich latach bardzo popularne są wycieczki dzieci komunijnych organizowane przez księży i rodziców. Tegoroczne spotkanie wskazało kierunek ku nowej inicjatywie. Szukamy przyjemnych miejsc do zabawy daleko od Starego Sącza, podczas gdy właśnie tu mamy świetne lokum do prowadzenia tego typu imprez. Sprawdza się tu utarte polskie przysłowie „cudze chwalicie - swego nie znacie.” Klimat miejsca związanego z pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce sprawia, że Ołtarz w Starym Sączu jest naprawdę wyjątkowy. Opinię tę podzielają również księża i burmistrz Starego Sącza - Jacek Lelek, który mimo licznych obowiązków zdołał przybyć na spotkanie.
    Wszyscy mamy nadzieję, że pierwsza msza dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych nie będzie również ostatnią. Ołtarz Papieski czeka, wraz z relikwiami Jana Pawła II i ze swoim czarującym urokiem, podobnym do tego tkwiącego w małych serduszkach dzieci, które tak niedawno zaczęły przyjmować do siebie Ciało Chrystusa.
 
Wiesław Warcholak
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech