Portal - Stary Sącz
polski Środa - 20 stycznia 2021 Fabioli, Miły, Sebastiana     "Czcesz być szczęśliwym? Naucz się przedtem cierpieć" - Iwan Turgieniew
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr10 (185) 2012 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pielgrzymka sołtysów i Festiwal Kultury w Starym Sączu
FACE TO FACE - wystawa malarstwa Mariusza Morsa Brodowskiego
Lato sprzyja pielgrzymkom…
Turniej szachowy o Puchar Burmistrza Starego Sącza
Wystawy w >Galerii Pod Gniazdem<
NOWE PRZEDSZKOLE JUŻ OTWARTE
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Strona tytułowa
Wyrazy wdzięczności dla Jubilata, ks.Józefa Grzegorzka
Październik - kalendarium
Biskup Józef Słaby w Starym Sączu
XXX Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Jubileusz - jakiego tu jeszcze nie było
Śladami największych umiłowań bł.Jana Pawła II
Camino de Santiago - droga św.Jakuba Apostoła - korespondencja z Londynu
SPOTKANIE PO DWUDZIESTU LATACH

.
Pielgrzymka sołtysów
i Festiwal Kultury w Starym Sączu
 
    W niedzielę - 19 sierpnia, przy Ołtarzu Papieskim na starosądeckich błoniach, zgromadzili się włodarze gmin, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Sądecczyzny, poczty sztandarowe i mieszkańcy z całego powiatu. V Pielgrzymkę Sądecką, której towarzyszył Sądecki Festiwal Kultury, zorganizowała Fundacja Sądecka.
.

.
    Eucharystii przewodniczył ks.Tadeusz Sajdak - dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu, a ubogaciła ją Starosądecka Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego i Chór parafialny ze Starego Sącza. Po Mszy Świętej miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. Stanisław Dąbrowski został uhonorowany przez Zygmunta Berdychowskiego - założyciela Fundacji Sądeckiej oraz Ryszarda Poradowskiego - członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego za swoja kulturalną działalność na rzecz Starego Sącza i całego powiatu. Potem rozpoczęła się zabawa na Sądeckim Festiwalu Kultury, który Fundacja Sądecka zorganizowała we współpracy z Województwem Małopolskim. Na scenie zaprezentowały się zespoły „Beskidy”, "Niskowioki" Saks-Band i Izabela Szafrańska. Dodatkowo Jan Smoleń - kierownik zespołu z Niskowej, uraczył zgromadzonych opowieścią o strojach i lokalnych tradycjach.
Jeszcze zanim na scenie pojawił się pierwszy zespół folklorystyczny wszystkich zaproszono do degustacji potraw oraz do oddawania głosu w konkursie kulinarnym. W szranki stanęły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kruźlowej, Ptaszkowej, Jazowska i ze Stadeł. Na stole tych pierwszych pojawiły się między innymi bigos, jajka faszerowane z chrzanem, pomidorki z sosem tatarskim, rogaliki, jabłecznik, ogórki kiszone i smalec wiejski. Furorę robiły pierogi przygotowane przez koło z Ptaszkowej, które ostatecznie wygrało rywalizację, i tort Marcinek ze Stadeł. Koło Gospodyń Wiejskich z Jazowska częstowało natomiast gości swojskim masełkiem, smalcem, chlebem razowym, plackiem ze śliwkami i serem klaganym. Były też stoiska twórców ludowych, a na dzieci czekały gry, konkursy z nagrodami, zabawy z klaunem i balonikowe zoo.
.

.
    Festiwal, którego założeniem jest promowanie folkloru, historii regionu, lokalnych tradycji, sztuki ludowej, rzemiosła, muzyki i sądeckiej kuchni okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak mówiły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, dla nich to szansa na pokazanie tradycyjnego, polskiego jadła i okazja do promocji swoich sołectw.
    Sądecki Festiwal Kultury odbył się jeszcze 28 lipca w Muszynie i 29 września w Krynicy Zdroju. 27 października będzie w nim można ponownie uczestniczyć w Muszynie. W ramach Festiwalu przygotowywana jest też specjalna, bezpłatna broszura, opisującą zespoły folklorystyce na Sądecczyźnie. Ukaże się już wkrótce.
 
Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech