Portal - Stary Sącz
polski Wtorek - 26 stycznia 2021 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 1-2 (188-189) 2013 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA< - Przysietnica
Rok 2013 - rokiem Jana Joachima Czecha w Starym Sączu
Wigilia w Bangladeszu - (korespondencja z Londynu)
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Kalendarium - luty
Strona tytułowa
Caritasowe sprawozdanie
Rok 2012 w parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu
Ks.Tadeusz Sajdak proboszczem parafii w Korzennej
Kościół tarnowski w 2012 roku
Spotkanie mikołajkowe I wigilijne w PWD W Starym Sączu
ŚWIĘTY MIKOŁAJ U SENIORÓW
Podczas wigilijnych spotkań i na Boże Narodzenie
Jasełka, Dzień Babci i Dziadka - Skrudzina
Wigilijna wieczerza w LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
Ogłoszenia i Kronika parafialna
IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki >O Wawrzyn Sądecczyzny<
Nowa płyta nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury
O tempora, o mores…
Analfabetyzm wtórny
Podróżowanie w Bangladeszu - (korespondencja z Londynu)
Nowości w Muzeum Jana Pawła II w Ołtarzu Papieskim
Wspomnienie ofiar stanu wojennego w starosądeckim LO
>Sądeczanin< w starosądeckim LO
Wywiad z panią Kingą Bednarczyk - dziennikarką portalu sądeczanin.info
To będzie jubileuszowy XXXV Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
Kolejna premiera Amatorskiego Teatru Integracyjnego
KONCERT NOWOROCZNY
POWITANIE NOWEGO ROKU NA PREHYBIE

.
„MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”
 
    Przez cały grudzień w Zespole Szkół w Przysietnicy realizowany był projekt: „Magia Świąt Bożego Narodzenia”, którego inspiratorem była p.dyrektor szkoły Zofia Golonka. Projekt miał na celu kultywowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych, popularyzowanie wiedzy o zwyczajach świątecznych oraz integrację społeczności lokalnej.
.

.
     W tym miłym przedświątecznym okresie w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć, w które zaangażowani byli uczniowie, nauczyciele i rodzice. W mikołajkowy wieczór Biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty robienia tradycyjnych i współczesnych ozdób choinkowych. Dla miłośników tenisa stołowego nauczyciele przygotowali „Mikołajkowy turniej”. Odbywały się konkursy o tematyce świątecznej: „Cud Bożego Narodzenia - historia i polskie zwyczaje świąteczne” - był to konkurs ogłoszony na stronie internetowej dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół, równolegle miał miejsce konkurs z języka angielskiego „It`s Christmas time”. Podczas finału projektu trwał „Konkurs poezji bożonarodzeniowej”, a wcześniej uczniowie uzdolnieni plastycznie uczestniczyli w „Konkursie na kartkę świąteczną”. Każdy uczeń mógł się sprawdzić w dziedzinie, która go interesuje, a byli tacy, którzy stali się zwycięzcami kilku konkursów.
    Ale nie tylko dobra zabawa i atrakcyjne formy rywalizacji w świątecznych klimatach dominowały w tym okresie. Udało się zadbać również o sferę życia duchowego dzieci i młodzieży. W ramach przedświątecznych rekolekcji, w dwóch turach - dla dzieci klas I - III oraz IV - VI odbył się kurs ewangelizacyjny „Zacheusz”. Kurs był przeprowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im.św.Kingi i diakonię ewangelizacyjną z Nowego Sącza, a jego organizacją na terenie naszej szkoły zajęła się siostra Renata Czuryszkiewicz i pani Ewelina Musiał. Kurs przebiegał we wzajemnej atmosferze radości i jedności, co przekładało się na bardzo aktywne zaangażowanie dzieci i młodzieży. Kurs miał na celu wzbudzić pragnienie osobistego spotkania z Chrystusem – jedynym Królem, który wzywa po imieniu i pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka. Przeżyte rekolekcje z pewnością pomogły w podjęciu kroków zmierzających do pokonania przeszkód na drodze do tego spotkania.
    Przedsięwzięciami, które organizowane są w naszej szkole corocznie, są akcje przygotowywania stroików oraz odwiedzanie starszych i samotnych mieszkańców Przysietnicy przez członków Szkolnego Koła PCK. W pomoc angażuje się też zawsze wolontariat, który organizuje zbiórkę żywności i przygotowuje paczki dla potrzebujących. Warto wspomnieć również o odbywającym się w naszej szkole od wielu lat spotkaniu opłatkowym dla starszych i samotnych, którą to uroczystość przygotowuje pani Dyrektor we współpracy z parafialnym Caritas. Uczestniczą w tym spotkaniu również uczniowie, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowują występ artystyczny i kolędy. Opłatek jest każdorazowo długo wyczekiwanym świętem dla przybywających gości, okazją do rozmowy, wspomnień, wspólnego kolędowania.
    Wydarzeniem kulminacyjnym, na które wszyscy czekali z niecierpliwością, było podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu na wspólnym spotkaniu całej społeczności szkolnej i rodziców po kameralnych klasowych wigiliach w dniu 21 grudnia 2012 r. Odbył się wówczas wspomniany „Konkurs poezji bożonarodzeniowej” i koncert kolęd i pastorałek, w którym uczestniczyły wszystkie klasy.
    Najbardziej efektowne okazały się prezentacje tradycyjnych ozdób choinkowych i przygotowanych przez rodziców świątecznych wypieków oraz oczekiwana przez wielu degustacja. To, co pojawiało się już w trakcie przygotowań klasowych ekspozycji, wprawiało obserwatorów w coraz większy zachwyt. Stoiska wyglądały zachwycająco i pachniały smakowicie.  W przygotowanych aranżacjach dominował piernik, igliwie, szyszki, siano, papier, świece i inne tradycyjne materiały, ale każda klasa zaprezentowała wyczarowane z tej prostoty prawdziwe cudeńka. Oczywistym zainteresowaniem każdego oka i podniebienia cieszyły się wszelkiego rodzaju wyroby piernikowe: od artystycznie wykonanych bajkowych chatek, imponujących rozmiarem gwiazdy, bombki i choinki, po wielką różnorodność kolorowo lukrowanych i ozdabianych przez dzieci piernikowych ciasteczek.
.

.
    Dziękujemy Rodzicom za wielkie zaangażowanie w działanie na rzecz szkoły w tym gorącym, przedświątecznym okresie domowych przygotowań. Na ich ręce kierujemy wyrazy wielkiego uznania, że znaleźli czas i ochotę na przygotowanie tak wielu wspaniałości, i jak zawsze zaprezentowali się imponująco. Nasza społeczność lokalna, zgromadzona wokół szkoły, ma wielki potencjał, którego wiele środowisk mogłoby nam pozazdrościć. Przekonaliśmy się o tym jesienią organizując festyn pod hasłem „Cudowna moc bukietów” oraz teraz, gdy uczestniczyliśmy w finale świątecznego projektu.
 
Renata Jachimczak
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech