Portal - Stary Sącz
polski Wtorek - 26 stycznia 2021 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 1-2 (188-189) 2013 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KONCERT NOWOROCZNY
Rok 2013 - rokiem Jana Joachima Czecha w Starym Sączu
Wigilia w Bangladeszu - (korespondencja z Londynu)
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Kalendarium - luty
Strona tytułowa
Caritasowe sprawozdanie
Rok 2012 w parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu
Ks.Tadeusz Sajdak proboszczem parafii w Korzennej
Kościół tarnowski w 2012 roku
Spotkanie mikołajkowe I wigilijne w PWD W Starym Sączu
ŚWIĘTY MIKOŁAJ U SENIORÓW
Podczas wigilijnych spotkań i na Boże Narodzenie
>MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA< - Przysietnica
Jasełka, Dzień Babci i Dziadka - Skrudzina
Wigilijna wieczerza w LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
Ogłoszenia i Kronika parafialna
IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki >O Wawrzyn Sądecczyzny<
Nowa płyta nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury
O tempora, o mores…
Analfabetyzm wtórny
Podróżowanie w Bangladeszu - (korespondencja z Londynu)
Nowości w Muzeum Jana Pawła II w Ołtarzu Papieskim
Wspomnienie ofiar stanu wojennego w starosądeckim LO
>Sądeczanin< w starosądeckim LO
Wywiad z panią Kingą Bednarczyk - dziennikarką portalu sądeczanin.info
To będzie jubileuszowy XXXV Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
Kolejna premiera Amatorskiego Teatru Integracyjnego
POWITANIE NOWEGO ROKU NA PREHYBIE

.
KONCERT NOWOROCZNY
 
    Tradycyjnie już od wielu lat, na początku stycznia, hala gimnastyczna starosądeckiego Gimnazjum im.J.Słowackiego zamienia się w uroczystą salę koncertową, goszczącą uzdolnionych muzyków i śpiewaków. Tegoroczny koncert znów okazał się artystyczną ucztą, której atmosfera udzieliła się licznie zebranym 5 stycznia 2013 r. Spragnieni wielkiej sztuki starosądeczanie po raz kolejny udowodnili, że potrafią docenić muzyczny talent. Tym razem mieli okazję oklaskiwać solistów polskich scen operowych: Agnieszkę Tomaszewską - sopran i Karola Kozłowskiego - tenor. Artystom, jak co roku, towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, pod dyrekcją ppłk.Stanisława Strączka i kpt.Leszka Mieczkowskiego. Przed starosądecką publicznością zaprezentował się także Chór im.Jana Pawła II, działający przy Parafii NSPJ w Nowym Sączu, kierowany przez Stanisława Wolaka. Koncert - bardzo profesjonalnie, ale również sympatycznie i z humorem - prowadzili: Marta Bolanowska Rajca i Jakub Bulzak. Publiczność serdecznie zapraszali do Wiednia, Wenecji czy Barcelony, a goszczącemu na koncercie posłowi M.Cyconiowi uszczypliwie przypominali, że podróż do tych niezwykłych miast byłaby szybsza i łatwiejsza, gdyby w Starym Sączu powstało obiecywane lotnisko. Tegoroczna impreza była także okazją do wsparcia podopiecznych na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”. Dla ofiarodawców przygotowano kolorowe kotyliony, pięknie zdobiące sukienki i garnitury zebranych.
.

.
    Wśród zaproszonych gości byli m. in. posłowie i senatorowie RP - Marian Cycoń, Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, Andrzej Romanek, Stanisław Kogut, Małopolski Wicekurator Oświaty - Grzegorz Baran, przedstawiciele władz powiatu nowosądeckiego, radni powiatowi i miejscy, na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Zielińską oraz włodarze okolicznych gmin i duchowni. Dla burmistrza Jacka Lelka - gospodarza i organizatora koncertu był to dzień szczególny - urodziny - stąd gromkie 100 lat odśpiewane na zakończenie uroczystości.
    Koncert - jak na Stary Sącz przystało - rozpoczął się wykonaniem Kolędy góralskiej Jana Joachima Czecha („Hej ponad regle, turnice…”), którym w sposób symboliczny podkreślono rolę, jaką Gród Kingi odegrał w dziejach polskiej kultury muzycznej. W bieżącym roku wykonanie to miało szczególne znaczenie, gdyż, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, rok 2013 będzie w naszym mieście poświęcony pamięci tego wybitnego starosądeczanina - znakomitego kompozytora, poety, dramaturga, działacza społecznego i nauczyciela, w związku ze 125 rocznicą jego urodzin.
    Po symbolicznym starosądeckim wstępie na gimnazjalnej „sali koncertowej” zabrzmiała uwertura z opery Cyrulik sewilski, G.Rossiniego, a później kolejne arie i duety operowe i operetkowe, utwory musicalowe a także znane motywy filmowe i przeboje muzyki rozrywkowej. Niektóre z nich starosądecka publiczność zna doskonale, gdyż na noworocznych koncertach słyszała je już wielokrotnie, dlatego, kiedy Karol Kozłowski śpiewał słynną arię z Księżniczki czardasza Imre Kalmana „Wielka sława to żart, książę błazna jest wart” wtórowała mu cała sala.
    W czasie noworocznego koncertu dominował oczywiście temat miłości, najpopularniejszy motyw wszelkiej twórczości. „Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie, bez miłości świat nic niewart…” - śpiewali artyści, a z nimi znów cała publiczność, która duet Hanny i Daniłły z Wesołej wdówkiLibiamo libiamo z opery Giuseppe Verdiego Traviata. Ferenza Lehara także zna i bardzo lubi. Podobnie popularny na noworocznych koncertach jest przepiękny toast na cześć władającej światem miłości
    Oprócz arii operowych i operetkowych artyści zachwycili wspaniałym wykonaniem innych utworów, wśród których była słynna pieśń N.Dostala napisana w rytmie flamenco: „Bo w Barcelonie, gdy serce miłością zapłonie”, a także utwór „Przetańczyć całą noc”. Tę ostatnią piosenkę brawurowo zaśpiewała Agnieszka Tomaszewska. Niezwykły temperament a także piękny głos zaprezentowała także solistka Chóru im.Jana Pawła II Joanna Albrzykowska Clifford, śpiewając m. in. pieśni w języku francuskim. Nowosądecki chór niewątpliwie uatrakcyjnił tegoroczny koncert. W jego wykonaniu usłyszeliśmy np. pieśń Cyganów z opery „Trubadur” G.Verdiego. Ostatnim utworem koncertu była kolęda Bóg się rodzi F.Karpińskiego, którą artyści zaśpiewali wspólnie z widzami.
    Członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej udowodnili, że zasługują na miano muzycznego ambasadora Sądecczyzny. Nie tylko doskonale wykonywali utwory, ale także pomysłowo bawili publiczność. Solista orkiestry Wacław Wacławik tym razem wcielił się w rolę kowala, częstującego piwem orkiestrowych kolegów.
    Tradycyjne „chapeau bas” i podziękowania należą się oczywiście organizatorom imprezy, a zwłaszcza panu burmistrzowi Jackowi Lelkowi. Do podziękowań dołączamy życzenia urodzinowe a także serdeczną prośbę o następne podobne przedsięwzięcia.  Noworoczny koncert potwierdził bowiem, że wrażliwość muzyczna ciągle cechuje mieszkańców Grodu Kingi. To może tylko cieszyć i napawać nadzieją, wszak muzyka przecież łagodzi obyczaje.
Anna Skalska
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech