Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 30 marca 2020 Amelii, Dobromira, Leonarda     "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia." - Paul Holbach
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V Międzynarodowy Plener Malarski
Strona tytułowa
Kochane Dzieci
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Kalendarium - WRZESIEŃ
WRZESIEŃ
Okiem 40-latka
DOMOWY KOŚCIÓŁ
WAKACJE Z ANGIELSKIM
WSPOMNIENIA O KS.TISCHNERZE
Wrzesień 1939 roku w Starym Sączu
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO?
Ksiądz Paweł Tyrawski - Ikona Matki Bożej Gospodarnej
RODZINA MIŁOŚCIĄ SILNA
Ksiądz Paweł Tyrawski - KU WYŻYNOM
Caritas - Wielka Loteria Fantowa
Rozmowa z Janem Wiluszem - starosądeckim garncarzem
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Z turystycznych szlaków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Klubu Seniora
Galeria pod Gniazdem - Janusz Chojnacki ,>Pejzaże<
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Saczu od XIII wieku do 1786 r. (9)

.
V Międzynarodowy Plener Malarski
 
Stało się już tradycją, że w drugiej połowie lipca do Starego Sącza zjeżdżają artyści. I to często z daleka. W tym roku na zaproszenie Burmistrza oraz Fundacji Rozwoju Ziem Górskich odpowiedzieli Chen Qiang z Chin, Guy Pradel z Francji, Wacław Jagielski z Nowego Sącza, Qu Fengguo z Chin, Antonio Carmo z Portugalii, Piotr Nowiński z Warszawy, Junichi Oguro z Japonii, Paco Santana z Hiszpanii, Ben Quene z Francji, Yuki Yamamoto z Japonii, Franco Tarantino z Włoch, Piotr Sieciński oraz Jędrzej Skajster z Warszawy. Komisarzem artystycznym pleneru od jego początku jest profesor Marian Nowiński z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
Tegoroczne spotkanie artystów miało również nowy wymiar. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć śp. prof. Teresy Platy, która odeszła niespodziewanie w październiku ubiegłego roku. Pochodząca z Mostek uznana artystka oraz pedagog, zakochana w swoich rodzinnych stronach, była rzeczywistym inspiratorem starosądeckich plenerów. Potrafiła do swojego pomysłu zapalić męża, przyjaciół, Burmistrza.
Spotkaniu artystów towarzyszy nieodłącznie okazałe wydawnictwo, przygotowane według koncepcji Mariana Nowińskiego. Zawiera prezentacje twórczości każdego z uczestników oraz krótki życiorys artystyczny. Każdy z artystów dzieli się w nim także swoimi refleksjami na temat elementów kultury lokalnej jego własnego regionu, związanej z drewnem. Niezwykła różnorodność kulturowa a także wrażliwość artystyczna autorów sprawiły, że materiał ten jest niezwykle ciekawy. Autorzy potrafią zachwycić się zarówno prostym drewnianym klinem, którego funkcją jest „utrzymywanie równowagi pomiędzy kilkoma przedmiotami” jak i misternie wykonanym ołtarzem z beskidzkiej cerkwi. W albumie znalazły się też reprodukcje prac powstałych podczas ubiegłorocznego pleneru oraz wspomnienie Profesor Teresy Platy.
Tradycyjnie już, w połowie pleneru, artyści wspólnie z młodzieżą z Mostek i Starego Sącza oddali się pasji budowania. W sobotę 24 lipca na starosądecki rynku stanęła okazała krowa, która dawała… mleko i miód. Krowa to oczywiście kolejne nawiązanie do starosądeckich jarmarków, a jej dary to życzenia obfitości życia dla mieszkańców naszego grodu. Największą przygodą było jednak wspólne budowanie, podczas którego młodzież nauczyła się niejednego słówka po chińsku, japońsku czy hiszpańsku.
.

(Fot.: Jolanta Czech)
.
Wernisaż poplenerowy odbył się 29 lipca w Galerii „Pod piątką”. Przybyła bardzo licznie publiczność mogła podziwiać niezwykle różnorodne, ciekawe prace. Po krótkim powitaniu przybyłych, przez Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Ziem Górskich Jacka Lelka, artystów krótko zaprezentował prof. Marian Nowiński. Każdy z artystów otrzymał różę oraz upominek muzyczny od kapeli lachowskiej. A później długo jeszcze trwało oglądanie prac, dyskusje, rozmowy z artystami. W „Galerii pod piątką” prace można było oglądać przez cały sierpień.
Kolejne, piąte już międzynarodowe spotkanie artystów w Starym Sączu potwierdza, ze nasze miasto potrafi inspirować. W świecie artystycznym w Polsce i poza jej granicami starosądecki plener zdobywa coraz większą renomę i powoli, na wzór Festiwalu Muzyki Dawnej, staje się kolejną artystyczną wizytówką naszego miasta.
V Międzynarodowy Plener Malarski - Sympozjum Kultur Lokalnych - Memoriał Teresy Platy zorganizowała Fundacja Rozwoju Ziem Górskich we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari w Starym Sączu. Impreza otrzymała wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego oraz Gminy Stary Sącz. Głównym sponsorem tegorocznego pleneru jest firma Atpol.
Jacek Lelek
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech