Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 25 wrzesńia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nowy Rok 2011. Jak ustalono datę?
>Recepta< na szczęście nie tylko dla Podopiecznych Caritasu
Iwona Macałka - KORESPONDENCJA Z LONDYNU
Następna kadencja burmistrza Mariana Cyconia
Strona tytułowa
Kochane Dzieci
Okiem 40-latka
Kalendarium - styczeń
Sprawozdanie z działalności POAK przy parafii pw. św.Elżbiety za 2010 r.
JUBILEUSZ PRYWATNEGO GIMNAZJUM
Koncert Roberta Grudnia i Krzysztofa Kolbergera w starosądeckim >Sokole<
Stary Sącz jest dumny ze swojego Komandora
Skład Rady Miasta Starego Sącza w kadencji 2010-2014
Ku Wyżynom -NADZIEJA
RELIKWIE APOSTOŁKI MIŁOSIERDZIA W STARYM SĄCZU
Życzenia dla Siostry Eleonory
Rozmowa z ks.Januszem Rybą - proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Ogłoszenia i Kronika parafialna
GRUDZIEŃ - STYCZEŃ - kalendarium
Zaproszenie na KONCERT NOWOROCZNY
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Saczu od XIII wieku do 1786 r. (11)
Dlaczego jestem wolontariuszem?

.
Nowy Rok 2011.  Jak ustalono datę?
 
Dla starożytnych Egipcjan Nowy Rok rozpoczynał się w dniu wylewu Nilu. Rzymianie i Brytyjczycy rozpoczynali Nowy Rok pierwszego dnia wiosny. W niektórych krajach ten obyczaj przetrwał do dziś i Nowy Rok obchodzi się w dniu wiosennego zrównania dnia z nocą.
Kalendarz oparty na porach roku został zastosowany przez Juliana w 45 roku przed naszą erą. Kalendarz ten, zwany 'juliańskim', za czasów panowania Juliusza Cezara pokrywał się z kalendarzem administracyjnym i astronomicznym, a dzień 1 stycznia został wskazany jako pierwszy dzień Nowego Roku.
W 1582 roku papież Grzegorz wprowadził kalendarz gregoriański. Kalendarz juliański nie był zbyt dokładny i w szesnastym wieku powstała dziesięciodniowa różnica pomiędzy kalendarzem a rokiem słonecznym. Brytyjczycy nie przyjęli kalendarza gregoriańskiego, aż do roku 1752, a wiele krajów do dziś posługuje się kalendarzem juliańskim, obchodząc Nowy Rok 13 stycznia.
Wigilię Nowego Roku w chrześcijańskim kalendarzu poświęcono św. Sylwestrowi, papieżowi z VI w., który wprawdzie nic nie miał wspólnego z hucznymi balami, lecz od niedawna mimo woli musi im patronować. W XIX w. był to zwyczaj rzadki i nowy.
Nowy Rok witamy wszyscy z nadzieją, że będzie on lepszy od poprzedniego. Składamy sobie życzenia pomyślności, szczęścia, radości. Przy takiej okazji nie może zabraknąć szampana!
Napój ten uświetnia polityczne spotkania na szczycie, sportowe zwycięstwa i bankiety z różnych okazji. Piją go nowożeńcy i ich goście. Nie ma chyba na świecie bardziej prestiżowego alkoholu.
Kiedy po raz pierwszy pojawił się na królewskim dworze Ludwika XV, madame Pompadour od razu zawyrokowała, że jest to jedyny rodzaj alkoholu, który dodaje jej urody. Szampan pochodzi z jednego tylko skrawka ziemi na świecie - z Szampanii, najdalej na północ wysuniętego regionu winnego Francji. Półtorej godziny jazdy na północny wschód od Paryża
A oto inne obrzędy i zwyczaje związane z Nowym Rokiem.
Na kurpiowskich wioskach wypiekano z ciasta zwierzaki. Nazywano je "nowymi latkami”. We wsiach Pomorza i Wielkopolski w Nowy Rok "budzono życie”, trzaskaniem z batów przed kościołem i domami.
"Jordan” - to stary obrzęd święcenia wody, praktykowany w dzień Epifanii (Trzech Króli) w kościele wschodnim i greckokatolickim. Kapłan (pop) zanurzał krzyż w przerębli rzeki, strumienia, stawu czy jeziora, co wierni obserwowali w skupieniu i w modlitwie.
    Nowojorczycy zazwyczaj spotykają się na Times Square. Tam, gdy nadejdzie właściwy moment, pojawia się elektroniczny napis „Happy New Year” na budynku, dają się słyszeć dzwony i gwizdki.
Starym obyczajem, związanym z obchodami Nowego Roku, jest otwarcie rezydencji prezydenckiej dla chętnych jej odwiedzenia. Obyczaj ten zapoczątkował prezydent George Washington 1 stycznia 1789 roku
    W Szwajcarii żony pieką specjalny chleb, bogaty w masło, rodzynki, jaja. Pieką także gęś. Dzieci wybiegają z domów, zapraszają i otrzymują zaproszenia na spotkania.
    Włosi biorą udział w całonocnej zabawie, podczas której spożywają soloną wieprzowinę i soczewicę. Soczewica symbolizuje szczęście i pomyślność finansową, być może dlatego, iż ziarenko wygląda jak mała złota moneta.
    Hiszpanie zjadają 12 winogron o północy i wznoszą toast szampanem w czasie rodzinnego spotkania. Natomiast Portugalczycy spożywają 12 rodzynek na szczęście.
W Turcji grupy przyjaciół spotykają się w restauracji, w której spędzają całą noc świętując nadejście Nowego Roku i obdarowując się prezentami.
    Dla Filipińczyków ważne jest posiadanie pełnego portfela pierwszego dnia roku, ponieważ oznacza to, iż portfel ten będzie pełen przez cały rok. Tej nocy cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł.
    Niektórzy ludzie grają w karty mając nadzieją, iż przyniesie im to szczęście na cały rok. Ponadto Grecy jedzą specjalne ciasto z monetą umieszczoną wewnątrz. Ten, kto znajdzie w swoim kawałku ciasta monetę, będzie miał szczęście.
    W Brazylii 31 grudnia obchodzone jest święto Lemenja, starego afrykańskiego bóstwa morza. Plaża Copa Cabana oświetlona jest setkami świec, a ludzie rzucają w morze prezenty dla bóstwa: kwiaty, papierosy, butelki z piwem, a czasem butelki szampana.
    Zanim Japończycy pójdą spać 31 grudnia jedzą długie pszeniczne kluski, które symbolizują długie życie.
 
    Niech w Nowym Roku świat będzie dla Was pełen ciepła, radości i przyjaciół, a w Waszym domu niech nigdy nie zabraknie błogosławieństwa Bożego miłości, zrozumienia i życzliwości.
Zebrał ks.Paweł Tyrawski
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech