Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr10 (197) 2013 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Październik - kalendarium
>Świat w moim obiektywie< - wernisaż fotografii
FREDRO W STARYM SĄCZU
II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Starego Sącza
Wakacyjne spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cyganowicach
>To wyróżnienie jest dla wszystkich Starosądeczan…<
Spotkania maturzystów rocznika ’87 ciąg dalszy
Absolwenci rocznika „’87” - 26 lat po maturze
50 lat po maturze w Liceum Pedagogicznym w Starym Sączu
Powiatowy przegląd twórczości muzycznej Jana Joachima Czecha
Rok 2013 - Rokiem Jana Joachima Czecha w Starym Sączu
Wystawa prac podpułkownika Franciszka Juliana Znamirowskiego
Dać się kształtować miłości
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w diec. tarnowskiej
Strona tytułowa

.
Październik - miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej
Różaniec, znany od czasów średniowiecza, jako Psałterz Najświętszej Maryi Panny, to modlitwa do Jezusa za pośrednictwem Maryi. Uważana jest za jedną z najtrudniejszych, z powodu pozornej monotonii spowodowanej wielokrotnym powtarzaniem „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Odmówienie całej części różańca trwa 25 minut - warto jednak pamiętać, że jest to jedyne 25 minut z 1440, które otrzymujemy od Boga każdego dnia.
Jan Paweł II w 25. roku swojego pontyfikatu poświęcił Różańcowi Świętemu List Apostolski „Rosarium Virginis Mariae” i ustanowił nowe tajemnice różańcowe - Tajemnice Światła.
Różaniec podzielony jest na cztery części, z których każda składa się z pięciu tajemnic: radosnych, bolesnych, chwalebnych i światła. Poszczególne tajemnice rozważają cnoty Matki Bożej i jej działalność, w oparciu o Ewangelie.
W tej modlitwie tkwi wielka siła - za odmówienie w całości (i bez przerwy) przynajmniej jednej części różańca (pięciu dziesiątek) w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, wspólnocie zakonnej czy pobożnym stowarzyszeniu - połączone z rozmyślaniem nad rozważanymi tajemnicami - można uzyskać odpust zupełny. Wierni, którzy modlą się poza tymi miejscami lub wspólnotami, mogą zyskać odpust cząstkowy.
 
14 października - Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana do życia 14 października 1773 roku. To święto wszystkich pracowników edukacji, którego początki sięgają 1957 roku. Wtedy obchodzone było po prostu jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela, obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.
 
22 października - wspomnienie bł.Jana Pawła II
Po raz trzeci 22 października Kościół w Polsce obchodził będzie liturgiczne wspomnienie bł.Jana Pawła II. Właśnie tego dnia przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu. To wspomnienie obowiązkowe dla diecezji Rzymu oraz wszystkich diecezji w Polsce, choć oficjalny kult bł.Jana Pawła II rozszerza się także na inne kraje.
Oprac. Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech