Portal - Stary Sącz
polski Sobota - 4 kwietnia 2020 Benedykta, Izodory, Wacławy     
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 2 (201) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jasełka Młodzieży z Parafii Miłosierdzia Bożego
Wywiad z Patrycją Marczyk
Kalendarz imprez organizowanych przez PMDK w Starym Sączu
X Ogólnopolski Konkurs Poetycki >O Wawrzyn Sądecczyzny<
Okładka
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Sprawozdanie z działalności POAK przy parafii p.w. św.Elżbiety w Starym Sączu
Sprawozdanie z pracy Parafialnego Oddziału Caritas
Anioły w kuchni... - starosądecki blog kulinarny
Ania Lipka
Karol Wojtyła, Jan Paweł II - notatki osobiste 1962-2003
I TY bądź św.Mikołajem
Radość, sport, zabawa... dla każdego ważna sprawa!
Koło Gospodyń Wiejskich w Popowicach
Przedszkolne kolędowanie
Podsumowanie Roku Jana Joachima Czecha
IX Koncert Kolęd
KONCERT NOWOROCZNY
>JAN JOACHIM CZECH - ŻYCIE I DZIEŁO<
Powiatowy przegląd twórczości muzycznej Jana Joachima Czecha
O patronie nieuleczalnie chorych i zakochanych
Ks.Roman Stafin - Moja Msza Święta
2 lutego - Dzień Osób Konsekrowanych
Kalendarium - luty

.
„NARODZIŁ SIĘ JEZUS”
JASEŁKA MŁODZIEŻY Z PARAFII MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
 
    Jednym z elementów bożonarodzeniowej tradycji są jasełka, których nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego żłób. Za twórcę tych przedstawień uważa się św.Franciszka z Asyżu, który po raz pierwszy zorganizował je w Greccio, w roku 1223. Jasełkowe teksty, najczęściej pisane gwarą, były w większości anonimowe i często odwoływały się do bieżących wydarzeń. Ich najbardziej znanym literackim opracowaniem jest Betlejem polskie Lucjana Rydla.
    Już po raz piąty inscenizację jasełek przygotowała młodzież z parafii Miłosierdzia Bożego, zainspirowana i prowadzona przez ks.Tomasza. Co roku młodzi aktorzy i reżyser sięgają po inny scenariusz, wprowadzając nowe elementy. Tym razem kolejne fragmenty historii narodzin Jezusa w Betlejem przeplatane była kolędami, śpiewanymi przez parafialny chór „Misericordia”, pod dyrekcją organisty - pana Macieja Liszki.
.

.
    Przedstawienie grane było dwukrotnie (6 i 19 stycznia) w miejskim kinie „Sokół”. Za każdym razem zgromadziło wielu widzów, z obu starosądeckich parafii. Niektórzy zmuszeni byli obejrzeć je na stojąco(!) Uwagę publiczności przyciągały piękne kostiumy wykonawców, zwłaszcza błyszczące, zdobione „klejnotami” szaty Trzech Króli. Ciekawym pomysłem scenograficznym było wykorzystanie slajdów w roli tła. W taki sposób widzowie mogli się przenieść do Nazaretu, komnat Heroda, na pustynię, a w końcu do betlejemskiej groty.
    W jasełkowym przedstawieniu wystąpili: Maryja - Patrycja Pietrzak, Józef - Daniel Fryzowicz, Archanioł Gabriel - Marta Słabaś, Aniołowie - Kinga Golonka i Olga Jaworska, Pasterze - Dawid Łacniak, Jakub Szczygieł i Bartłomiej Chruślicki, Król Herod - Ernest Jaworski, Żona Heroda - Marta Słabaś, Służąca Heroda - Anna Oleksy, Trzej Królowie - Jakub Myjak, Adrian Krzyżak i Kacper Owsianka, Śmierć - Paulina Kurnyta, Diabeł - Anna Oleksy, Lachy Sądeckie - Olga Jaworska i Adam Pawlik.
    Młodzi aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i odważnie walczyli ze scenicznym stresem. Na szczególną uwagę zasługuje grająca trudną rolę Śmierci Paulina Kurnyta - operująca „metalicznym” głosem, groźna i ironiczna, ale przede wszystkim komiczna; można powiedzieć, że stworzona do takiej roli. To głównie dzięki niej alegoryczna scena śmierci Heroda (symbolizująca odwieczną walkę dobra ze złem) spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem widzów.
    O tym, że spektakl się podobał świadczą gromkie brawa, które pojawiały się również w trakcie przedstawienia. W imieniu starosądeczan (nie tylko z Parafii Miłosierdzia Bożego) dziękujemy i gratulujemy młodzieży oraz reżyserowi. Ks.Tomasz zdradził, że ofiary, które wychodzący z jasełek widzowie wrzucili do aktorskich czapek, będą przeznaczone na feryjne wyjazdy na łyżwy. Znakomity pomysł (!) Życzymy niezapomnianej zabawy.
Anna Skalska
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech