Portal - Stary Sącz
polski Wtorek - 26 maja 2020 Eweliny, Jana, Pawła      "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 3 (202) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kalendarium - marzec
OGŁOSZENIA I KRONIKA PARAFIALNA
Anioły w kuchni - starosądecki blog kulinarny
Ośrodek Pomocy Społecznej aktywnie wspiera osoby niepracujące
Okładka
Babcia i Dziadek w oczach swoich wnuków!
Ksiądz Roman Stafin - Moja Msza Święta
Wielkopostne obrzędy i zwyczaje
Święta Kinga patronką Starego Sącza
Z rodzicami o wychowaniu - zaproszenie do lektury…
Wszędzie - gdziekolwiek rzuci ich los, rozsławiają Stary Sącz
Nad księgą życia Jana Joachima Czecha
Czego potrzebuje starosądecka kultura?
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Placówka Wsparcia Dziennego
Pprzygotowania do nadania imienia ZSP w Starym Sączu
1OO LAT BABCIOM I DZIADKOM ŻYCZĄ WNUCZĘTA!
KARTKA O WYCHOWANIU... - s. M.Sylwia Chruślicka

.
5 marca - Środa Popielcowa
    Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post - okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Wielkanocnych. Trwa on do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. W Środę Popielcową, zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (osoby od 14 roku życia) i post ścisły - trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia). Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii, choć jest to powszechną praktyką. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak pokuty, pojawił się w liturgii w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj, jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół, do posypywania głów wiernych, ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
 
Szarość białego obrusa na stole
Oświetla blask świecy czerwony
Chrystus ukryty w hostii kole
W dłoni kapłana liść spopielony.
Chwila zadumy nad ludzkim prochem
Smutek i żal prostego człowieka
Co dobrem pyta, a co grzechem?
A życie jak woda przez palce ucieka.
               (Elżbieta Krzemińska „Popielec”)
.

.
8 marca - Dzień Kobiet
    W Dniu Kobiet wszystkie panie mają niepowtarzalną okazję poczuć się wyjątkowo. I choć dzisiaj jest to święto radości, trzeba pamiętać, że nie zawsze tak było. Jego początki wiązały się bardzo mocno z walką pań o równouprawnienie, a te niejednokrotnie zbierały krwawe żniwo. Dzisiejszy świat narzuca kobiecie określone wzorce, które powinna naśladować, często sprzeczne ze sobą. Kolorowe gazety, Internet i TV lansują określone typy kobiet. Rozbudzają apetyt na karierę zawodową, wygląd, posiadanie dóbr materialnych, wywierają presję na bycie super-żoną, wspaniałą matką i gospodynią jednocześnie. Tymczasem dar kobiecości jest błogosławieństwem dla świata, dlatego papież Jan Pawel II w „Liście do Kobiet” dziękuje Bogu za „tajemnicę kobiety i za każdą kobietę - za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za wielkie dzieła Boże, jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości. Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania, cechującą twą kobiecość, wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi.”
 
Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech