Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 18 wrzesńia 2020 Ireny, Irminy, Stanisława     "Nadzieja nie jest marzeniem, lecz sposobem przekształcenia marzeń w rzeczywistość" - Joseph Suenens
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 4 (203) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kalendarium - KWIECIEŃ
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Sukces maturzystki z LO w Starym Sączu Angeliki Piszczek
Liceum Ogólnokształcące im.M.Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
KONKURS CZYTELNICZY DLA GIMNAZJALISTÓW
V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
INTEGRACYJNY KLUB AKTYWNOŚCI
W 30. rocznicę śmierci Bogusławy >Agaty< Konstanty (1936-1984)
Koncert jakiego jeszcze w Starym Sączu nie było
Autorka historii starosądeckiego klasztoru z Nagrodą ks.Kumora
Kazanie
Droga Halinko!
Rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej odbyte w Ciężkowicach
Z działalności Parafialnego Oddziału Caritas w Starym Sączu
Stowarzyszenie Świętej Kingi
Ziemia Święta - korespondencja z Londynu
KARTKA O WYCHOWANIU... - s. M.Sylwia Chruślicka
Oczekując na kanonizację bł.Jana Pawła II
Triduum Paschalne z bł.Janem Pawłem II
Radosne święta
Ksiądz Roman Stafin - moja Msza święta
Strona tytułowa

.
13 kwietnia - Niedziela Palmowa
    Niedziela Palmowa to święto upamiętniające przybycie Jezusa do Jerozolimy, obchodzone w Polsce od czasów średniowiecza. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne przygotowywane z gałązek wierzby (może być również przygotowana z suszonych traw i kwiatów) symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palmy są często przyozdabiane kwiatami i wstążkami, a podczas Mszy Świętej dokonywany jest obrzęd ich poświęcenia.
 
17-19 kwietnia Triduum Paschalne
    Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, Święte Triduum obejmuje liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w sobotę wieczorem.
.

.
20 kwietnia - Wielkanoc
    Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od Mszy rezurekcyjnej odprawianej we wczesnych godzinach porannych, którą poprzedza uroczysta procesja od symbolicznego grobu Pańskiego, następnie wokół kościoła i kończąca  się przy ołtarzu. Procesji towarzyszą śpiewy religijne oraz bicie dzwonów.
Po Eucharystii wierni zasiadają w gronie rodziny do uroczystego śniadania wielkanocnego, rozpoczynającego się modlitwą. Wśród potraw spożywanych w trakcie śniadania wielkanocnego obowiązkowo powinna znaleźć się tzw. święconka, czyli pokarmy poświęcone przez kapłana w Wielką Sobotę.
 
27 kwietnia - kanonizacja bł. Jana Pawła II
    W Niedzielę Miłosierdzia Bożego do chwały świętych zostaną wyniesieni Jan Paweł II i Jan XXIII. Kanonizacja obu papieży będzie historycznym wydarzeniem w życiu Kościoła. Polski papież zostanie ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie, zaledwie dziewięć lat po śmierci. W przypadku Jana XXIII Franciszek uczynił wyjątek i zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej, zgodnie z przepisami kościelnymi, cudu uzdrowienia przypisywanego jego wstawiennictwu. W przypadku Jana XXIII wystarczył jeden przypadek cudu, wybrany do beatyfikacji w 2000 roku. Jan XXIII zostanie świętym ponad 50 lat po śmierci i 13 lat po beatyfikacji. Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację swojego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.
 
Oprac. Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech