Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 21 stycznia 2021 Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 10-11 (209-210) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza w Starym Sączu
Anioły w kuchni - starosądecki blog kulinarny
Poetyckie przesłania dla wolontariuszy i podopiecznych Caritasu
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
W Sali Posiedzeń Rady Miasta obradował Dziecięcy Samorząd
W imię miłości miłosiernej
Pamięci zmarłych starosądeckich nauczycieli
Kto nie szanuje zmarłych - nie szanuje też życia
Perły świętej Urszuli
Edukację szkolną winna dopełniać troska o wszechstronny rozwój osobowości
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
RAJD TISCHNEROWSKI
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej
Plener malarski młodych adeptów sztuki
Wernisaż Grupy Fotograficznej Środowiskowego Domu Samopomocy
XXXiV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka
Pielgrzymka do sanktuariów mazurskich
Wzruszająca wyprawa bliżej nieba
„Jego oczami” w Starym Sączu
Wolontariusze Caritas przy Parafii św. Elżbiety w Starym Sączu
Jaka jest rola rodziców, wychowawców i nauczycieli…
Bp Jan Piotrowski Biskupem Diecezji Kieleckiej
Kalendarium - listopad
Okładka

.
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza
w Starym Sączu
 
    Główną lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W Starym Sączu - 6 września, w Galerii pod Gniazdem, w wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta i samorządowcy.
  „W powieściach, tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowo głęboki sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw” - napisał w liście otwartym prezydent Bronisław Komorowski, inicjator akcji.
   W Starym Sączu zabawa rozpoczęła się barwnym korowodem wokół rynku. Przebrani w stroje z epoki podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, Bractwa Kasztelanii Sądeckiej oraz Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu, a także burmistrzowie i radni, wzbudzali zainteresowanie mieszkańców miasta. Część wraz z nimi udała się do Galerii pod Gniazdem, by wysłuchać ulubionych fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza, w którego rolę wcielił Wojciech Lasek - wiceprezes stowarzyszenia „Gniazdo”.
.

.
  - Wspólne czytanie niewątpliwie wzmocni nasze poczucie jedności. W tym roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła które zyskało miano Biblii narodowej. Narodowe Czytanie 2014 skupia się na dziełach historycznych Henryka Sienkiewicza, a więc trzonie jego twórczości, która została uhonorowana Nagrodą Nobla w 1905 r. Laureat otrzymał ją za całokształt twórczości - za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie eposu”, a więc także za cykl, który stał się ukochaną lekturą Polaków w ciągu 130 lat jej trwania w obiegu czytelniczym, a głównym argumentem  do jej otrzymania była powieść Quo Vadis - powiedziała Maria Sosin, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, która była jednym z organizatorów Narodowego Czytania.
   Wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza, w zaaranżowanych scenach, czytali między innymi burmistrzowie - Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, ks.Marek Tabor - proboszcz parafii św.Elżbiety, Ewa Zielińska - przewodnicząca Rady Miejskiej, Jolanta Czech - redaktor „Z Grodu Kingi” a także członkowie Bractwa Kasztelanii Sądeckiej, podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” i Placówki Wsparcia Dziennego w Starym Sączu oraz mieszkańcy Grodu św.Kingi. Na zakończenie zaproszono wszystkich na biesiadę dla pokrzepienia ciała - jak dawniej bywało.
Impreza odbyła się pod patronatem starosty nowosądeckiego Jana Golonki i burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka.
 
Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech