Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 21 stycznia 2021 Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 10-11 (209-210) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Jego oczami” w Starym Sączu
Anioły w kuchni - starosądecki blog kulinarny
Poetyckie przesłania dla wolontariuszy i podopiecznych Caritasu
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
W Sali Posiedzeń Rady Miasta obradował Dziecięcy Samorząd
W imię miłości miłosiernej
Pamięci zmarłych starosądeckich nauczycieli
Kto nie szanuje zmarłych - nie szanuje też życia
Perły świętej Urszuli
Edukację szkolną winna dopełniać troska o wszechstronny rozwój osobowości
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
RAJD TISCHNEROWSKI
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej
Plener malarski młodych adeptów sztuki
Wernisaż Grupy Fotograficznej Środowiskowego Domu Samopomocy
XXXiV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka
Pielgrzymka do sanktuariów mazurskich
Wzruszająca wyprawa bliżej nieba
Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza w Starym Sączu
Wolontariusze Caritas przy Parafii św. Elżbiety w Starym Sączu
Jaka jest rola rodziców, wychowawców i nauczycieli…
Bp Jan Piotrowski Biskupem Diecezji Kieleckiej
Kalendarium - listopad
Okładka

.
„Jego oczami” w Starym Sączu
 
    Książka „Jego oczami, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks.Józefie Tischnerze” to efekt ponad rocznej pracy pochodzącego z Żywiecczyzny Szymona J.Wróbla. Wcześniej powstał także dokument, o tym samym tytule. Książka zawiera wspomnienia brata ks. Józefa Tischnera - Kazimierza, a także opowieści osób, które znały autora "Historii filozofii po góralsku", m.in. ks.Adama Bonieckiego i bp.Tadeusza Pieronka. Z bliskimi i znajomymi ks.Tischnera rozmawiają młodzi ludzie.
- Zebraliśmy bardzo dużo materiału, ale nie mogliśmy wszystkiego zawrzeć w filmie. To, czego nie ma w dokumencie, jest w książce - powiedział 15 września, podczas spotkania w restauracji „Marysieńka” w Starym Sączu Szymon Wróbel.
Wraz z autorem do naszego miasta przyjechali Kazimierz Tischner - brat ks.Profesora oraz Marek Barański - dziennikarz, autor niepublikowanego dotąd w całości wywiadu z ks. Tischnerem z 1990 roku. Rozmowę tę w całości można znaleźć w książce Szymona Wróbla. Jak doszło do spotkania dziennikarza z ks. Profesorem?
- Po prostu znalazłem się w tym samym miejscu co ksiądz Tischner. To był sierpień 1990 roku podczas Warmińskich Dni Duszpasterskich w Olsztynie. Ksiądz Tischner wygłosił tam wykład o etosie pracy, a ja rozmawiałem z nim dzień wcześniej - opowiadał. - To, co było prostą formą zadawania pytań, przerodziło się w bardzo interesującą rozmowę. Jej fragmenty opublikowałem w „Gazecie Olsztyńskiej”, a taśmę z nagraniem schowałem do szuflady. I tak przeleżała tam 24 lata, dopóki Szymon nie namówił mnie na opublikowanie wywiadu w całości w swojej książce - dodał.
Kazimierz Tischner przypominał anegdoty z życia swojego brata. Mówił o Stowarzyszeniu „Drogami Tischnera”, rekolekcjach tischnerowskich, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera i o sporej Rodzinie Szkół Tischnerowskich.
- Potrzebujemy autorytetów, ale szybko o nich zapominamy. Co nam z pomników Tischnera jeśli jego słowa są zapominane. Co nam z kilkudziesięciu szkół imienia Tischnera, jeśli uczniowie tych placówek nie znają swojego Patrona - mówił pan Kazimierz.
Podczas spotkania, które poprowadził Andrzej Długosz - dyrektor Muzeum Regionalnego i prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, wspominano także samego księdza Profesora, który był częstym gościem w Starym Sączu i wielu mieszkańców Grodu św.Kingi doskonale pamięta jego kazania, które wygłaszał w Klasztorze Sióstr Klarysek.
 
***
 
Książka „Jego oczami” to dokończone rozmowy z przyjaciółmi ks.Profesora zawartej w filmie pod tym samym tytułem. To również długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, zyskując sympatię tysięcy widzów w Polsce, jak również za granicą. "Jego oczami, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks.Tischnerze", to także opis najciekawszych przygód, z którymi młodzi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą oraz kulisów pracy na planie filmowym.
W książce, poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks.prof.Józef Tischner, mając świadomość, że nie do wszystkich można dotrzeć z kościelnej ambony. Jak powiedział autor w jednym z wywiadów "Jestem przekonany, że ks.prof.Józef Tischner korzystałby dzisiaj z Facebooka".
Bezcenny dla publikacji jest również nigdy niepublikowany w całości wywiad z ks.Profesorem z 1990 roku, podarowany twórcom przez jednego z dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej - Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o jego istnieniu. Jakie znaczenia nabierają dzisiaj słowa wypowiedziane 24 lata temu przez ks.Profesora? To już trzeba samemu ocenić.
 
Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech