Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 9 kwietnia 2020 Mai, Marcelego, Wadima      "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 7-8 (206-207) 2014 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzień Dziecka na starosądeckich Stawach
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Anioły w kuchni - starosądecki blog kulinarny
Peacepainting w Polsce - warsztaty malarskie dla młodych gimnazjalistów
II Olimpiada Młodych Lachów
Śmierć - moje spotkanie z Bogiem
Jak nauczyć dzieci pracowitości i oszczędności?
Patronalne święto Akcji Katolickiej
Wolontariusze Caritasu
Czas na aktywność w Grodzie Kingi
Dzień Dziecka i Sportu w starosądeckim LO
CZWARTE HARCERSKIE POSZUKIWANIE W STARYM SĄCZU
XXXI Wojewódzki Festiwal Zespołów Artystycznych im.Jana Joachima Czecha
Lagusheda - zespół z Gruzji
MAŁOPOLSKI DZIEŃ SAMORZĄDOWCA
IV edycja programu; „Przedszkolaki w hołdzie Janowi Pawłowi II”
Wyrazy uznania i wdzięczności dla s.Eleonory Salamon
W 15. rocznicę wizyty papieskiej w Starym Sączu - 14 czerwca 2014 r.
Zmarł ksiądz prałat Józef Grzegorzek
Ksiądz prałat Alfred Kurek Honorowym Obywatelem Starego Sącza
Letnie święta i uroczystości
Ksiądz Roman Stafin - moja Msza święta
Kalendarium - lipiec-sierpień
Okładka

.
DZIEŃ DZIECKA NA STAROSĄDECKICH STAWACH
 
Starosądecki Park Wodny „Stawy” stał się doskonałym miejscem do organizowania plenerowych imprez.
1 czerwca świętowano tam, świetnie zorganizowany pod patronatem Burmistrza Starego Sącza, pełen atrakcji i niespodzianek Dzień Dziecka.
Patronat honorowy nad Małopolskim Dniem Dziecka objął Małopolski Komendant Wojewódzki Policji - nadinspektor Mariusz Dąbek.
Organizatorami imprezy był: Urząd Miejski w Starym Sączu, Zespół Szkół w Barcicach, Placówka Wsparcia Dziennego w Starym Sączu.
Współorganizatorzy: Koło Wędkarskie Nr 20 Stary Sącz, Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu, Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Komisariat Policji W Starym Sączu, Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Zaprezentowane zostały elementy prewencji i technik kryminalistycznych policji i sprzęt policyjny, przeprowadzono konkursy dla dzieci
W rozstawionym policyjnym namiocie można było oznakować wartościowy sprzęt. Entuzjazm najmłodszych wzbudzał policyjny samochód i motocykl, za których kierownicą, przyszli adepci policyjnego fachu, mogli zostać sfotografowani, oczywiście w policyjnej czapce!
Tuż dalej na boisku, służącym do gry w plażową siatkówkę, można było obejrzeć pokaz tej dyscypliny w wykonaniu siatkarek Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Poprad”, którego trenerem jest Janusz Pasiut.
Radosne spotkanie dzieci i ich rodzin mogło się odbyć dzięki grom i zabawom doskonale przygotowanym przez Placówkę Wsparcia Dziennego, kierowaną przez Jolantę Koszkul. Bieg w workach z przeszkodami, rzut ringiem do celu, dmuchanie balonów na czas, zjadanie jabłek na czas, przeciąganie liny, konkurs na najładniejszy strój z papieru i bibuły, zabawy z chustą to niepowtarzalny, wspaniały czas emocji, radości, świetnych wrażeń i zabawy!
Odbyło się również część konkurencji w ramach Olimpiady Młodych Lachów organizowanej przez Dorotę Młyńską-Postrożny z Zespołu Szkół w Barcicach.
Wielkie zainteresowanie wzbudził pokaz ratownictwa wodnego, zorganizowany przez Sądeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod kierunkiem Prezesa Sądeckiego WOPR Dariusza Gerhardta, podczas którego zaprezentowany został sprzęt ratunkowy i zapoznano widzów z zasadami zachowania w czasie odpoczynku nad zbiornikami wodnymi.
Było wiele rozrywki, bardzo dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji, w różnych zawodach dla najmłodszych, także wędkarskich - zorganizowanych na miejskim łowisku Koła PZW Stary Sącz.
.

.
Na zaimprowizowanej scenie odbywały się występy zespołów muzycznych i tanecznych ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy. Wystąpił m.in. Zespół „Adamo” ze Szkoły Podstawowej w Starym Sączu i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Popowicach.
Gościem spotkania był chór „Lilia” ze Lwowa, działający pod patronatem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Sadowej Wiszni, którego prezesem od 20 lat jest p.Halina Wójcicka - dyrygent chóru
Chór przyjechał do Nowego Sącza, a wystąpił w Starym Sączu dzięki p.Zbigniewowi Podkanowiczowi.
Entuzjazm widowni zdobył również występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lagusheda” z Mestii leżącego w regionie Svanetia w Gruzji
Swański zespół folklorystyczny Lagusheda przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji Malowana Skrzynia i Centrum Kultury i Sztuki im.Ady Sari w Starym Sączu. Swanowie pielęgnują swoją kulturę. Śpiewają oni pieśni wielogłosowe o swoich przodkach, myśliwych, górnikach i hodowcach bydła. Przedstawili również swoje unikatowe tańce. Kulturę Swanetii pielęgnuję i promuje Chrześcijańskie Stowarzyszenie Edukacyjne w Mestii, przy którym działa młodzieżowy folklorystyczny zespół „Lagusheda”.
    Imprezę, jak zwykle ze swadą, profesjonalnie - poprowadzili Anna Górz i Wojciech Lasek - członkowie Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”.
    Świętowanie Dnia Dziecka trwało do późnych godzin popołudniowych, a nagrody i medale wręczał burmistrz Jacek Lelek w towarzystwie organizatorów tej bardzo udanej imprezy.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech