Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 22 października 2020 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Strona główna / Archiwum / Rok 2011 / 7-8 (170-171)
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tydzień Bibliotek obchodzony przez bibliotekę starosądecką
KOLONIE SOPOT 2011
PODZIEL SIĘ OŁÓWKIEM
T E L E G R A M
KALENDARIUM - lipiec
KALENDARIUM - sierpień
Stary Sącz - dziękuje
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Dla Dzieci
Lipiec, sierpień - KALENDARIUM
Życzliwość
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (16)
Wspomnienie o Janinie Tischnerowej
Wyróżnieni reportażyści starosądeckiego LO
>Indyjska przygoda< w Londynie
Czas głoszenia na dachach czyli 5 Festiwal Piosenki Religijnej w Londynie
Polsko-węgierska przyjaźń z językiem angielskim w tle
Z działalności Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Składanie darów
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Modlitwa nad darami
Czterdzieści lat posługi duszpasterskiej ks.pralata Alfreda Kurka
Złoty jubileusz kapłaństwa ks.Adama Plichty
Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II w Starym Sączu
Starosądeccy samorządowcy w >DNIU DZIĘKCZYNIENIA<
Śladami bł.Jana Pawła II - PIELGRZYMKA WDZIĘCZNOŚCI
Procesja Bożego Ciała - 23 czerwca 2011 r.
Małgorzata Kalicińska - kobieta pisząca
Starosądecki Klub Seniora prosi o uwagę
Zabawa i nauka z biblioteką w tle…
Laury zwycięstwa - >URODZINY U PATRONA<
Powstaje muzeum ks.prof.Józefa Tischnera
LO w Starym Sączu organizatorem Dnia Dziecka
Dobra zabawa w Dniu Dziecka
>Inside< - niezwykły projekt artystyczny niepełnosprawnych i studentów
Festyn na osiedlu Słonecznym
Okładka

.
Tydzień Bibliotek
obchodzony przez bibliotekę starosądecką
(8.V - 15.V 2011 r.)
 
    Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu realizując projekt Programu Rozwoju Bibliotek. Aktywna Biblioteka pt „Kraina Wschodzących Talentów”, zaprosiła młodzież gimnazjalną z miasta i gminy Stary Sącz, która wzięła udział w ciekawych warsztatach plastycznych. Warsztaty były prowadzone przez: Janinę Kozę, Barbarę Paluchową oraz krakowską ilustratorkę Małgorzatę Flis. Spotkania te zbiegły się z trwającym w dniach 8-15 maja 2011 r. VIII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek.
    W Gołkowicach odbyły się warsztaty z piwniczańską poetką Barbarą Paluchową, artystką plastykiem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka przeprowadziła z grupą gimnazjalistów warsztaty literackie i plastyczne, mające na celu przybliżenie im sposobu opisywania piękna otaczającego nas świata. Pani Barbara w ciekawy sposób opowiadała, jak tworzyć poezję, w jaki sposób ona to robi, jak należy obserwować świat, by potem móc pokazać go najpiękniej. Ponieważ autorka jest również ilustratorką swoich książek, zadziwiła wszystkich swoim talentem plastycznym, rysując węglem piękne pejzaże i postacie. Poetka w swoich wierszach zachwyca niezwykle bogatą przenośnią i skłania do refleksji nad najważniejszymi zagadnieniami ludzkiego życia. Codzienne sprawy stają się dla niej punktem wyjścia do rozważań nad sensem życia człowieka. Sporo utworów poświęca osobom i miejscom jej bliskim.
    Janina Koza nauczycielka - bibliotekarka, plastyczka, a także ilustratorka tomików poezji, barwnie opowiadała młodzieży gimnazjalnej z Barcic o początkach swojej przygody z rysunkiem, o technikach, które wykorzystuje do tworzenia ilustracji, prezentując młodzieży swoje prace. Gorąco zachęcała do czytania książek, udowadniając, że nic tak nie rozwija wyobraźni jak czytanie!!! Podstawą warsztatów była zabawa i nauka pobudzająca wyobraźnię. Młodzież zapoznała się ze sposobem ilustrowania książek. Otrzymamy tekst po wcześniejszym przeczytaniu sama próbowała zilustrować. Końcowy efekt był bardzo ciekawy.
.

.
    Małgorzata Flis uprawia malarstwo pastelowe, grafikę projektową, a także tworzy ilustracje książkowe. Szczególnie jest znana ze swoich ilustracji do książek dla dzieci. Razem z Barbarą Gawryluk m.in. jest autorką cyklu książek o przygodach sympatycznego świstaka Gwizdka oraz przygód wesołej Zuzanki z pistacjowego domu. Gimnazjaliści uczestniczący w warsztatach dowiedzieli się, w jaki sposób projektuje się okładkę, a także jak wykonuje się ilustracje do książek. Mieli możliwość zaprojektowania okładek do napisanej już przez siebie „książki”, która będzie efektem końcowym trwającego od marca konkursu „Moja pierwsza książka” w ramach trwającego projektu. Wszystkie prace ilustratorskie można oglądać na wystawie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży starosądeckiej biblioteki. Pani Małgorzata zachęcała wszystkich do częstego obcowania z książką. Spotkanie z nią zaowocowało wyłonieniem się, spośród uczestniczącej w nim młodzieży z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu oraz Gimnazjum z Przysietnicy, wielu talentów.
    Ponadto starosądecka biblioteka, w trwającym Tygodniu Bibliotek pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę”, przygotowała wystawę „Miasto Stary Sącz wczoraj i dziś” towarzyszącą XIII Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która ze względu na remont Galerii, prezentowana jest w holu Urzędu Gminy Stary Sącz. W ramach tego tygodnia gościem naszym była również Małgorzata Kalicińska, autorka m.in. znanego cyklu Dom nad rozlewiskiem.
Jolanta Chruślicka
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech