Portal - Stary Sącz
polski Wtorek - 24 listopada 2020 Emmy, Flory, Romana      "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie
Strona główna / Archiwum / Rok 2011 / 7-8 (170-171)
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Procesja Bożego Ciała - 23 czerwca 2011 r.
KOLONIE SOPOT 2011
PODZIEL SIĘ OŁÓWKIEM
T E L E G R A M
KALENDARIUM - lipiec
KALENDARIUM - sierpień
Stary Sącz - dziękuje
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Dla Dzieci
Lipiec, sierpień - KALENDARIUM
Życzliwość
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (16)
Wspomnienie o Janinie Tischnerowej
Wyróżnieni reportażyści starosądeckiego LO
>Indyjska przygoda< w Londynie
Czas głoszenia na dachach czyli 5 Festiwal Piosenki Religijnej w Londynie
Polsko-węgierska przyjaźń z językiem angielskim w tle
Z działalności Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Składanie darów
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Modlitwa nad darami
Czterdzieści lat posługi duszpasterskiej ks.pralata Alfreda Kurka
Złoty jubileusz kapłaństwa ks.Adama Plichty
Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II w Starym Sączu
Starosądeccy samorządowcy w >DNIU DZIĘKCZYNIENIA<
Śladami bł.Jana Pawła II - PIELGRZYMKA WDZIĘCZNOŚCI
Małgorzata Kalicińska - kobieta pisząca
Starosądecki Klub Seniora prosi o uwagę
Tydzień Bibliotek obchodzony przez bibliotekę starosądecką
Zabawa i nauka z biblioteką w tle…
Laury zwycięstwa - >URODZINY U PATRONA<
Powstaje muzeum ks.prof.Józefa Tischnera
LO w Starym Sączu organizatorem Dnia Dziecka
Dobra zabawa w Dniu Dziecka
>Inside< - niezwykły projekt artystyczny niepełnosprawnych i studentów
Festyn na osiedlu Słonecznym
Okładka

.
Procesja Bożego Ciała
 
    Jak zawsze w uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypadła 23 czerwca mieszkańcy naszego miasta z obu parafii tłumnie zgromadzili się na płycie Rynku, by wziąć udział w Mszy Świętej i procesji do czterech ołtarzy. Eucharystię koncelebrowali kapłani ks.prałat Alfred Kurek, ks.prałat Marek Tabor, ks.proboszcz Janusz Ryba, ks.kapelan Roman Stafin oraz ks.Henryk Homoncik. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter. W całej diecezji tarnowskiej - w miejsce homilii, wierni odmówili jubileuszową modlitwę adoracyjną. Było to wyznanie wiary w Chrystusa i przeproszenie za profanację Eucharystii. Przepraszamy za to, że oddalamy się od ołtarza w miarę jak przybywa nam lat. Przepraszamy za stojących poza murami świątyń, za wszystkie niepotrzebne rozmowy i gorszące słowa podczas Eucharystii, za zewnętrzne tylko trwanie dla zachowania pozorów, bez wewnętrznej więzi miłości. Przepraszamy za tych kapłanów i wiernych świeckich, którzy czynią Mszę świętą swoją własnością i kształtują ją według własnego uznania, niezgodnie z tradycją Kościoła. Biskup Wiktor Skworc prosił wiernych, aby w roku jubileuszowym diecezji tarnowskiej częściej wstępowali do kościołów na adorację Najświętszego Sakramentu i szanowali niedzielną Mszę Świętą. Wezwał też do pojednania z rodziną i sąsiadami.
    Dodatkowym akcentem uroczystości Bożego Ciała było wsparcie działalności hospicjów domowych i stacjonarnych, które działają na terenie diecezji tarnowskiej. Do tej idei ks.bp Wiktor Skworc wystosował gorący ape: abyśmy w tym dniu, kiedy czcimy Boże Ciało - Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zwrócili także uwagę na ciało człowieka, szczególnie chorego. Niech nasza troska o nich wyrazi się w modlitwie i darze serca, który złożymy na rzecz hospicjów w uroczystość Bożego Ciała - zaapelował ordynariusz tarnowski.
.

.
    Po Mszy Świętej procesja za niosącym monstrancję kałanem przeszła z Rynku ulicami: 11 Listopada, Jana Czecha, Cesarczyka, Powstańców Chochołowskich i Braterstwa Ludów, do kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie usytuowany był ostatni z czterech ołtarzy. W procesji szli kapłani, siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, Dziewczęca Służba Maryjna, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiatki i chłopcy dzwoniący dzwonkami, a także Ochotnicza Straż Pożarna oraz Chór i Orkiestra Dęta pod kierownictwem Stanisława Dąbrowskiego.
O bezpieczeństwo uczestników zadbała policja i wolontariusze z Grupy św. Pawła działającej przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania.
 
Kinga Bednarczyk
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech