Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 22 października 2020 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Strona główna / Archiwum / Rok 2011 / 7-8 (170-171)
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KALENDARIUM - lipiec
KOLONIE SOPOT 2011
PODZIEL SIĘ OŁÓWKIEM
T E L E G R A M
KALENDARIUM - sierpień
Stary Sącz - dziękuje
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Dla Dzieci
Lipiec, sierpień - KALENDARIUM
Życzliwość
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (16)
Wspomnienie o Janinie Tischnerowej
Wyróżnieni reportażyści starosądeckiego LO
>Indyjska przygoda< w Londynie
Czas głoszenia na dachach czyli 5 Festiwal Piosenki Religijnej w Londynie
Polsko-węgierska przyjaźń z językiem angielskim w tle
Z działalności Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Składanie darów
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA - Modlitwa nad darami
Czterdzieści lat posługi duszpasterskiej ks.pralata Alfreda Kurka
Złoty jubileusz kapłaństwa ks.Adama Plichty
Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II w Starym Sączu
Starosądeccy samorządowcy w >DNIU DZIĘKCZYNIENIA<
Śladami bł.Jana Pawła II - PIELGRZYMKA WDZIĘCZNOŚCI
Procesja Bożego Ciała - 23 czerwca 2011 r.
Małgorzata Kalicińska - kobieta pisząca
Starosądecki Klub Seniora prosi o uwagę
Tydzień Bibliotek obchodzony przez bibliotekę starosądecką
Zabawa i nauka z biblioteką w tle…
Laury zwycięstwa - >URODZINY U PATRONA<
Powstaje muzeum ks.prof.Józefa Tischnera
LO w Starym Sączu organizatorem Dnia Dziecka
Dobra zabawa w Dniu Dziecka
>Inside< - niezwykły projekt artystyczny niepełnosprawnych i studentów
Festyn na osiedlu Słonecznym
Okładka

.
Kalendarium - lipiec 2011 r.
 
Intencje Apostolstwa modlitwy
 
Ogólna: Aby chrześcijanie przyczyniali się do łagodzenia cierpień fizycznych i duchowych chorych na aids zwłaszcza w krajach najuboższych
Misyjna: Za zakonnice pracujące na terenach misyjnych, aby były świadkami ewangelicznej radości I żywym znakiem miłości Chrystusa
.
 
.
 •   1 - piątek               Najświętszego Serca Pana Jezusa
 •   2 - sobota              NMP Tuchowskiej
 •   3 - niedziela           14. niedz. zwykła, (Ew. Mat.11, 25-30) „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”
 •   5 - wtorek              św.Marii Goretti, dziewicy i męczennicy *1890 +1902
 •   6 - środa               bł.Marii Teresy Ledóchowskiej *1863 +1922 beat.1975
 •   8 - piątek              św.Jana z Dukli, kapłana XV w
 • 10 - niedziela          15. niedz. zwykła, (Ew. Mat.13,1-23) „Ziarno wrzucone w ziemię, żyzną, wydaje plon jedno stokrotny inne sześćdziesięciokrotny inne trzydziestokrotne”
 • 11 - poniedz.          św.Benedykta Opata, patrona Europy *480 +543
 • 13 - środa              śś.Andrzeja Świerada +1034 i Benedykta, patronów Diecezji
 • 15 - piątek              św.Bonawentury, bpa i dra Kość.*1221 +1274
 • 16 - sobota            NMP z Góry Karmel
 • 17 - niedziela         16. niedz. zwykła, (Ew.Mat.13,24-30) „Sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca mego”
 • 18 - poniedz.         św.Szymona z Lipnicy, kapłana +1482
 • 20 - środa             bł.Czesława, kapłana *1175  +1242
 • 22 - piątek            św.Marii Magdaleny
 • 23 - sobota           św.Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
 • 24 - niedziela        17. niedziela zwykła, św.Kingi *1234 +1282, (Ew. Mat.13, 44-52) „Wyjdą aniołowie i wyłączą złych z pośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony”
 • 25 - poniedz.        św.Jakuba Apostoła
 • 26 - wtorek           śś.Joachima i Anny rodziców NMP
 • 29 - piątek            św.Marty
 • 31 - niedziela        18. niedziela zwykła, (Ew. Mat.14,13-21) „Jezus odmówił błogosławieństwo i połamał chleby, dał je uczniom a uczniowie tłumom”
 • Przysłowia             „Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego”, „Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”
 
Lipiec
 
    Lipiec, w staropolskim języku zwany lipień, nazwę swą zawdzięcza lipom, które w tym miesiącu obficie kwitną, upajając swym zapachem, jak również od podbierania pszczołom miodu z barci.
Oprócz tego, że jest on najcieplejszym miesiącem w roku, lipiec jest miesiącem masowego kwitnienia. Kwitną drzewa, krzewy i liczne rośliny zielne, szczególnie rośliny wodne i nadwodne. Dużo kwiatów występuje w ogrodach. Bardziej ogołocone są pola i łąki (bo to przecież sianokosy, żniwa). Dojrzewają owoce wielu roślin.
W świecie zwierzęcym wre najbujniejsze życie, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Trwają jeszcze gody licznych owadów i innych bezkręgowców. Owady fruwające występują w ogromnych ilościach we wszystkich środowiskach. W lipcu w ogrodach i parkach kwitnie bardzo dużo kwiatów rocznych: aksamitki, goździki, nasturcje, lwie paszcze, cynie, dalie, kosmosy, lobelie, szałwie, żeniszki, niecierpki, floksy i wiele innych. Trudno wyliczyć wszystkie. W ogrodach i pod płotami przybywa malw, mieczyków, ale również i chwastów. W pełni kwitnienia są róże.
W lipcu kończą się truskawki, masowo dojrzewają porzeczki i agrest, maliny, czereśnie i wiśnie, zaczynają się śliwki renklody i najwcześniejsze gruszki oraz jabłka papierówki.
Wśród ptaków kończy się okres lęgowy. Mniejsze ptaki wyprowadzają już nawet drugi raz pisklęta. Obserwuje się je teraz na drzewach owocowych, gdzie dojrzewają właśnie wiśnie.
.

.
Ciągle słyszy się śpiew ptaków, ale głównie o świcie i pod wieczór. Jednak nasilenie śpiewu zmniejszyło się. Ucichł już słowik, ucichły również niektóre inne gatunki. W czasie największych upałów w ciągu dnia w ogrodach jest prawie cicho. To za sprawą św. Wita (15 czerwca), gdyż zgodnie z ludowym porzekadłem: „Na święty Wit, połowa ptactwa cyt”. Śpiewa jednak kulczyk, ptak pochodzący z południa i niewrażliwy na ciepło. W ciepłe wieczory i noce często rozlega się piskliwy głos pójdźki (jest to sowa). Jej nazwa pochodzi od głównego tonu, który brzmi jak „pójdź”.
W lipcu na polach praca wre. Rozpoczynają się przecież żniwa, zwykle w połowie miesiąca. Zwykle pierwszy schodzi z pola rzepak ozimy i zaraz po nim żyto, nieco później pszenica. Na polach przybywa coraz to więcej mendli. W lipcu zaczyna kwitnąć gryka, na której białe kwiaty utrzymują się jeszcze przez cały sierpień. Zaczynają też kwitnąć późne ziemniaki.
Lipcowy las nie obfituje już w kwiaty. Ale oferuje nam piękny zapach, świeże powietrze i owoce. W upalne dni bór sosnowy z daleka daje znać o sobie silną wonią żywiczną. Las liściasty staje się w lipcu mroczny, gdyż liście tworzą gęsty parasol. Las daje nam w darze jagody, maliny, poziomki.
W lipcu można znaleźć owocniki większości pospolitszych grzybów jadalnych i trujących. Mimo to lipiec nie jest jeszcze porą najobfitszego występowania grzybów. Pod koniec tego miesiąca zaczynają ukazywać się maślaki i rydze. Podczas upałów lipcowych las nieco cichnie. Roją się natomiast motyle. Właśnie teraz, latem mamy okazję częściej obcować z przyrodą i podziwiać jej uroki. Piękno jest wszędzie; wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i chcieć je dostrzec.
Zebrał ks.Paweł Tyrawski
na podstawie relacji internetowej „Przysłowia ludowe”
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech