Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 25 wrzesńia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Starosądecki Jarmark Rzemiosła
Październik
Kalendarium - październik
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Wernisaż młodych starosądeczan
Odwiedziny spadkobierczyni
PAŹDZIERNIK - kalendarium
MIESIĄC RÓŻAŃCOWY
Wędrując papieskimi szlakami
Okiem 40-latka
SZLAKI PAPIESKIE - przewodniki
Komunikat Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Kolejne eksponaty dla Muzeum Regionalnego w Starym Sączu
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (18)
Opowiadanie - > Diamentowa zbroja <
MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY - Nowy Sącz, 16.10.2011 r.
Ryterski piknik na zakończenie półkolonii
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA
PIELGRZYMOWANIE DO ŹRÓDEŁ WIARY
Zasłużony dla Starego Sącza - miłośnik kwiatów i zieleni
Obrazy igłą malowane - wernisaż prac Radosława Szarego
Historia powstania kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Okładka

.
Starosądecki Jarmark Rzemiosła
 
    Impreza zorganizowana została w ramach projektu „Stary Sącz i Lewocza - karpackie miasteczka z klimatem. Nowatorski, transgraniczny produkt turystyki kulturowej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska -Republika Słowacka 2007-2013”.
.

.
    Średniowieczny Rynek, należący do jednych z okazalszych miejskich placów, okazał się doskonałym miejscem na organizację Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła. Kolejną imprezę pod tym tytułem zorganizował Urząd Miejski w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Ziem Górskich, której prezesuje Jacek Lelek.
    Po zeszłorocznych udanych doświadczeniach już od wczesnej wiosny artyści i rękodzielnicy z całej Polski południowej dopytywali się u p.Grażyny Leśniak, odpowiedzialnej w Urzędzie Miejskim za organizację tej imprezy, o możliwość udziału w tegorocznym jarmarku. W efekcie w ostatni weekend wakacji na starosądeckim Rynku rozłożyła się rekordowa liczba ponad 100 wystawców. Do rodzimych dołączyli rzemieślnicy partnerskich miast: słowackiej Lewoczy oraz węgierskiego Dunakeszi. Wybór prezentowanego na stoiskach asortymentu towarów był imponujący. A chętni do oglądania i kupowania wystawianych produktów mieszkańcy miasta i turyści, wokół rozkładanych kramów, gromadzili się już od rana. Na kramach podziwiać i kupować można było malarstwo, także na szkle, rzeźby w drewnie, biżuterię, hafty, koronki, wyroby z wosku, papierowe i suszone kompozycje kwiatowe, i ceramikę. Głodni i skuszeni przyjemnymi zapachami, mogli popróbować prawdziwego wiejskiego chleba ze smalcem, pierogów, kiszonych ogórków, prazioków z masłem czosnkowym, żeberek z kapustą, a nawet prawdziwego węgierskiego gulaszu. Były również miody pszczele i węgierskie wina.
Jarmarkowi towarzyszyły występy zespołów regionalnych, była więc i w dziedzinie kultury możliwość kontaktu z tradycją. Żywiołowe, pełne ekspresji występy zespołów regionalnych:Starosądeczan, Sądeczoków, Małego Podegrodzia, Małych Piwnicoków, Górali Łąckich przypadły do gustu turystom i mieszkańcom. Bardzo ciepłe przyjęcie publiczność zgotowała zespołom Levocan i Jablonecka ze Słowacji. Do tańca i zabawy, na przygotowanym przed sceną podeście, porwały widzów w sobotę Baciary, a w niedzielę Kapela Zbóje z Zakopanego.
Uczestnicy mogli także wziąć udział w konkursie dla turystów odwiedzających dwa partnerskie miasta: Stary Sącz i słowacką Lewoczę - na wybór miejsca z najlepszym klimatem.
Pod lipami przedstawiciele programu unijnego „Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013” prezentowali na wystawie efekty działania ich programu na pograniczu polsko-słowackim. Można było wziąć udział w quizie i wygrać nagrody.
Barwna impreza, oby na stałe, wpisała się w kalendarz letnich wydarzeń w Starym Sączu.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech