Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 25 wrzesńia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryterski piknik na zakończenie półkolonii
Październik
Kalendarium - październik
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Wernisaż młodych starosądeczan
Odwiedziny spadkobierczyni
PAŹDZIERNIK - kalendarium
MIESIĄC RÓŻAŃCOWY
Wędrując papieskimi szlakami
Okiem 40-latka
SZLAKI PAPIESKIE - przewodniki
Komunikat Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Kolejne eksponaty dla Muzeum Regionalnego w Starym Sączu
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (18)
Opowiadanie - > Diamentowa zbroja <
MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY - Nowy Sącz, 16.10.2011 r.
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA
PIELGRZYMOWANIE DO ŹRÓDEŁ WIARY
Zasłużony dla Starego Sącza - miłośnik kwiatów i zieleni
Obrazy igłą malowane - wernisaż prac Radosława Szarego
Historia powstania kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Starosądecki Jarmark Rzemiosła
Okładka

.
RYTERSKI PIKNIK
NA ZAKOŃCZENIE PÓŁKOLONII
 
    Terenowe zajęcia, przeprowadzone w Gminnym Parku Ekologicznym w Rytrze, były zwieńczeniem sierpniowego turnusu letniej półkolonii zorganizowanej przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą Wsparcia Dziennego. Ze szczegółowym opisem przebiegu atrakcyjnego spędzania wakacji przez młodych Starosądeczan Czytelnicy „Z Grodu Kingi” mieli możliwość zapoznania się w poprzednim numerze naszego poczytnego czasopisma.
Ryterski Gminny Park utworzony został (jako pierwszy w Polsce) w 1996 roku, w celu czynnej ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny, charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach.
    Szczególnie rzadkie są występujące tutaj dwa gatunki: traszka karpacka - występująca wyłącznie w Karpatach i gniewosz plamisty - rzadki niejadowity wąż. W tym miejscu bardzo łatwo (w ciepłej porze roku - od kwietnia do września) można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Świat roślin jest reprezentowany przez ponad 10 gatunków storczyków, w tym bardzo rzadkiego kruszczyka błotnego.
Proekologiczne zajęcia i bardzo ciekawe pytania konkursowe przygotowała, kontynuując półkolonijny wolontariat p.Jolanta Młodkowska-Czech, której również tą drogą serdecznie dziękujemy.
Dzięki temu dzieci poszerzyły swą wiedzę z zakresu ekologii oraz poznały gatunki płazów i gadów oraz roślin. Uczestnicy wzięli udział w konkursie ze zdobytej podczas zajęć wiedzy.
Po części edukacyjnej w dolinie Wielkiej Roztoki, radosna gromadka dzieci „ucztowała” i bawiła się przy ognisku, na specjalnym placu nad Małą Roztoką. W tym czasie jury oceniło pisemne prace.
.

.
Pierwsze trzy miejsca zajęli: Janusz Walkosz, Jakub Gałysa i Wojciech Dziedzic. Chłopcy otrzymali cenne nagrody edukacyjne - mikroskopy i teleskopy. O dużym zadowoleniu uczestników półkolonii letniej świadczył ich doskonały humor oraz uśmiechnięte i szczęśliwe twarze.
Jolanta Koszkul
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech