Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 22 października 2020 Halki, Filipa, Przybysława     "Kto chce rozkoszować się radością - musi ją dzielić. Szczęście bowiem narodziło się jako jedno z bliźniat " - George Gordon Byron
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolejne eksponaty dla Muzeum Regionalnego w Starym Sączu
Październik
Kalendarium - październik
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Wernisaż młodych starosądeczan
Odwiedziny spadkobierczyni
PAŹDZIERNIK - kalendarium
MIESIĄC RÓŻAŃCOWY
Wędrując papieskimi szlakami
Okiem 40-latka
SZLAKI PAPIESKIE - przewodniki
Komunikat Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (18)
Opowiadanie - > Diamentowa zbroja <
MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY - Nowy Sącz, 16.10.2011 r.
Ryterski piknik na zakończenie półkolonii
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA
PIELGRZYMOWANIE DO ŹRÓDEŁ WIARY
Zasłużony dla Starego Sącza - miłośnik kwiatów i zieleni
Obrazy igłą malowane - wernisaż prac Radosława Szarego
Historia powstania kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Starosądecki Jarmark Rzemiosła
Okładka

.
KOLEJNE EKSPONATY DLA MUZEUM
ks.prof.JÓZEFA TISCHNERA
 
    Otwarcie Muzeum jest planowane na 11 marca 2012 r. w wigilię 81 urodzin Księdza Profesora.
Towarzystwo Miłośników Starego Sącza 1 września br. otrzymało kolejne pamiątki po naszym sławnym Rodaku. Nowe eksponaty do tworzonego Muzeum Księdza Tischnera przekazał jego brat - Kazimierz Tischner.
.

.
Jak poinformował Andrzej Długosz, prezes TMSS, inicjator i organizator powstającej placówki, p.Kazimierz ofiarował książki ze starosądeckiej biblioteczki Księdza, które miał w swym pokoju, w domu rodziców oraz różne dokumenty. Tematyka książek jest różnorodna, od religijnych i filozoficznych po literaturę piękną. Są też książki np. do nauki języków obcych czy kursu prawa jazdy. Znaczna część opatrzona jest własnoręcznym autografem lub pieczątką własnościową. Są książki z dedykacjami autorów dla Księdza Profesora: m.in. od Jerzego Grotowskiego, ks.Mieczysława Malińskiego, Barbary Wachowicz i Tadeusza Żychiewicza. Są też wydania o charakterze bibliofilskim, np. „Spory o południowe granice diecezji krakowskiej od strony Spisza (w. XIII – XVIII)”, wydane w Zakopanem w 1928 r.
W otrzymanym darze są bardzo cenne rękopisy: 2 listy z 1950 i 1971 r. i kilka karteczek własnoręcznych zapisków. Równie cenne są dwa telegramy z 1955 r., które otrzymał z okazji święceń kapłańskich. Są też listy do ks.Tischnera i różne przesyłki z materiałami naukowymi, głównie z zagranicy. Wartościowa jest też praca, która powstała na podstawie wykładów ks.Profesora, wygłaszanych na Papieskim Wydziale Teologicznym, opracowana przez jednego z jego studentów - Józefa Matysa. Jest również wiele różnych periodyków. Ponadto TMSS otrzymało kombinezon narciarski i sweter należący do Józefa Tischnera. Wszystkie pamiątki prezentowane będą w nowym muzeum. Książki wypełnią otrzymaną w kwietniu biblioteczkę, otrzymaną wraz z innymi meblami ze starosądeckiego pokoju Księdza, (o czym informowaliśmy naszych Czytelników).
Przypominamy również, że w Muzeum Regionalnym w „Domu na Dołkach” można zakupić „cegiełki” o różnym nominale. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na organizację Muzeum Księdza Tischnera w Starym Sączu, w mieście, z którym był serdecznie związany.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech