Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 25 wrzesńia 2020 Aureli, Kamila, Kleofasa     "Miłość jest niepojęta dla tych, których jej nie dzielą" autor nieznany
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odwiedziny spadkobierczyni
Październik
Kalendarium - październik
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
Wernisaż młodych starosądeczan
PAŹDZIERNIK - kalendarium
MIESIĄC RÓŻAŃCOWY
Wędrując papieskimi szlakami
Okiem 40-latka
SZLAKI PAPIESKIE - przewodniki
Komunikat Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Kolejne eksponaty dla Muzeum Regionalnego w Starym Sączu
Historia Parafii pw.św.Elżbiety w Starym Sączu od XIII wieku do 1786 r. (18)
Opowiadanie - > Diamentowa zbroja <
MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY - Nowy Sącz, 16.10.2011 r.
Ryterski piknik na zakończenie półkolonii
Ks.Roman Stafin - MOJA MSZA ŚWIĘTA
PIELGRZYMOWANIE DO ŹRÓDEŁ WIARY
Zasłużony dla Starego Sącza - miłośnik kwiatów i zieleni
Obrazy igłą malowane - wernisaż prac Radosława Szarego
Historia powstania kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Starosądecki Jarmark Rzemiosła
Okładka

.
ODWIEDZINY SPADKOBIERCZYNI
 
    Jak poinformował prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza Andrzej Długosz dnia 21 września 2011 r. siedzibę Muzeum Regionalnego - „Dom na Dołkach” odwiedziła Dafna Cohen z Izraela.
Kustosza starosądeckiej skarbnicy pamiątek zapytała o rodziny Zimelsów i Steinreichów, z którymi jest spokrewniona, a które przed II wojną światową mieszkały w Starym Sączu. Pani Cohen powiedziała, że jest wnuczką Dawida Steinreicha, właściciela domu przy Rynku pod numerem 8 (dzisiaj 6), czyli „Domu na Dołkach”. Po Dawidzie, dom ten odziedziczyła Rozalia Steinreich, jej ciotka, która figuruje w księgach wieczystych. Trzy lata temu sąd odnalazł w Izraelu Dafne Cohen oznajmiając jej, że jest spadkobierczynią ½ domu i działki w Starym Sączu. Był to efekt wniesienia sprawy do sadu przez Gminę Stary Sącz z wnioskiem o zasiedzenie. Na kolejnej rozprawie w kwietniu ub. roku p.Cohen odwołała się od decyzji sądu o zasiedzenie. Do dziś sprawa nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Druga połowa nieruchomości należy do Skarbu Państwa.
.

.
Pani Cohen jest jedyną i ostatnią spadkobierczynią nieruchomości, nie posiada żadnej rodziny. Rozumie po polsku, ale nie mówi w naszym języku, rozmowa wiec odbywała się poprzez tłumacza, który jej towarzyszył.
Pani Cohen wyraziła swoje uznanie, że władze miasta dbają o budynek, dzięki czemu jest on w dobrym stanie (obecnie trwa remont dachu) i że spełnia on tak użyteczną społecznie funkcję.
Andrzej Długosz oprowadził niecodziennego gościa po muzeum. Na jego pytanie: „Jakie ma plany związane z budynkiem”? - tylko wzruszyła ramionami.
Kustosz przedstawił też problemy, jakie wynikają z faktu, że stan prawny budynku jest nieuregulowany i zaapelował o wzięcie tego pod uwagę.
Taki stan rzeczy hamuje bowiem rozwój placówki, na co rozmówczyni wyraziła zrozumienie.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech