Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 4 (215) 2015 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anglojęzyczne inspiracje w starosądeckim gimnazjum
Polsko-słowacki słowniczek na wesoło
W 100 rocznicę urodzin wspomnienie o Księdzu poecie - Janie Twardowskim
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
MECZ GWIAZD
Jasełka
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO
Podróż do Kalkuty (korespondencja z Londynu)
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej (cz.III)
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
IX STAROSĄDECKIE DNI KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
10 lat temu przeszedł do Domu Ojca największy z Polaków
Nowy cykl rozważań - Moc w słabości (1)
O wielkanocnym jajku
Życzenia
Kalendarium - kwiecień
Okładka 215

.
Anglojęzyczne inspiracje
w starosądeckim gimnazjum
 
  W Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie literackim na najciekawsze opowiadanie, zainspirowane wybranym cytatem w języku angielskim oraz w konkursie europejskim pod hasłem "Cele podróży w Unii Europejskiej: projekt strony informacyjnej w języku angielskim o wybranym miejscu w jednym z krajów Unii Europejskiej". Uczniowie zachęceni do wirtualnego spaceru po europejskich miastach, szukali różnorodności i w swoich pracach konkursowych odpowiadali w języku angielskim na pytania, które potencjalnie mógłby zadać turysta, odwiedzając wybrane miasta w Unii Europejskiej. Laureaci konkursu europejskiego otrzymali nagrody ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, a wszyscy uczestnicy projektu pakiet materiałów edukacyjnych o Unii Europejskiej od Punktu Informacyjnego UE. Nagrodzono projekty 14 uczniów starosądeckiego gimnazjum. I miejsce przyznano Kindze Kurowskiej 2a, II miejsce otrzymali Kinga Kurowska 2b oraz Aleksandra Hołysz  2d, III miejsce zdobyli Jakub Sekuła  2d oraz Jan Brzeziński 2a. Wśród autorów wyróżnionych prac znaleźli się Wojciech Ziemianek 2a, Wojciech Hejmej 2b, Sylwia Nowak  2a, Karol Lorczyk 2b, Filip Sekuła 2d, Dominika Lachowska 2d, Anna Orłowska 2a oraz Matusz Jagiełka  2 b.
.

.
 Zakończony konkurs literacki był zaś dla gimnazjalistów sporym wyzwaniem, liczyło się nietypowe ujęcie tematu oraz wykorzystanie różnorodnych środków językowych w języku angielskim. W jury konkursowym znalazła się Adele Black ze Stanów Zjednoczonych, która czytając prace konkursowe wysoko oceniła umiejętności językowe i inwencję twórczą młodzieży. Adele Black, pracowała, jako nauczycielka w jednej z amerykańskich szkół. Posiadając kwalifikacje do nauczania w szkole średniej, jak i również w gimnazjum wybrała pracę z młodzieżą szkoły gimnazjalnej. Obecnie wolny czas spędza, jako wolontriusz przy pomniku ofiar ataku na World Trade Centre w Nowym Jorku, a także na pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. O ostatecznym wyborze zwycięzców zadecydował syn Adele Black, Stephen, absolwent Harwardu w dziedzinie filmoznawstwa i pisarstwa, autor wywiadów z przyszłymi studentami Harwardu oraz absolwentami tej uczelni. I miejsce w konkursie zdobył Krystian Jaworski, uczeń klasy 1 a. Amerykańska nauczycielka Adele Black tak oto argumentuje przyznanie głównej nagrody Krystianowi. „W opowiadaniu znalazło się mnóstwo szczegółów, autor pracy użył wyobraźni do tego, aby namalować historię słowem. Bardzo podobała nam się koncepcja czapki urodzinowej, która ratuje bohatera przed złym zaklęciem (...) Użycie słowa 'shattered' jest niesamowite; odzwierciedla bowiem w metaforyczny sposób poczucie rozdarcia, czyli to, co tak się często doświadcza dusza człowieka w rzeczywistości. (...) Wątek, w którym wiedźma poprzez gest dobroci ze strony głównego bohatera zmienia się w pył, to również kreatywny sposób na zakończenie opowiadania.”
II miejsce otrzymała Martyna Dąbrowska z klasy 2 a. Adele Black tak relacjonuje swoje odczucia po przeczytaniu tej pracy konkursowej.
„Muszę przyznać, iż osobiście bardzo się wzruszyłam czytając tę historię, mimo, iż jest bardzo krótka.  Podnosi na duchu. Historia przywołała na myśl reakcję mojego taty, który czuł się dokładnie tak samo jak bohater opowiadania po śmierci mojej mamy; mimo, iż jego trzy córki starały się go pocieszyć. Krótkie opowiadanie, ale jakże urocze... autorowi udało się wywołać emocje w czytelniku.”
Opowiadanie Kingi Tyliszczak z 2a otrzymało III miejsce. Jury konkursowe w szczególności doceniło elementy opisu, które Kinga wykorzystała w swojej pracy. Jak mówi Adele Black, „Opowiadanie zawierało bogate opisy. Świtało latarni, będące jedyną rzeczą ocalającą miasto przed ciemnością, wykreowało cudowny obraz w naszej wyobraźni. Mała śniegowa gwiazdka, która nie topniała, była również ciekawym elementem opisu.”
Wśród autorów wyróżnionych prac znaleźli się Bartłomiej Szewczyk 2a, Dawid Nakielski 2a, Gabriela Kmak 2a, Gabriela Sojka 2a, Anna Orłowska 2a, Julia Bocheńska 2d oraz Monika Marduła 2b.
Nagrody i dyplomy wszystkim laureatom wręczyła wicedyrektor gimnazjum Wioletta Nowak oraz koordynator przedsięwzięcia
Beata Damasiewicz.
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech