Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 4 (215) 2015 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
Polsko-słowacki słowniczek na wesoło
W 100 rocznicę urodzin wspomnienie o Księdzu poecie - Janie Twardowskim
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
MECZ GWIAZD
Jasełka
Anglojęzyczne inspiracje w starosądeckim gimnazjum
III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO
Podróż do Kalkuty (korespondencja z Londynu)
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej (cz.III)
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
IX STAROSĄDECKIE DNI KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
10 lat temu przeszedł do Domu Ojca największy z Polaków
Nowy cykl rozważań - Moc w słabości (1)
O wielkanocnym jajku
Życzenia
Kalendarium - kwiecień
Okładka 215

.
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
 
   Każdy, kto poznał opowieść o bohaterskich lotnikach z „Dywizjonu 303” czy wspomnienia z kampanii wrześniowej „Czarne krzyże nad Polską” wie, jak trudna i skomplikowana jest historia naszej ojczyzny, jak często bywa niesprawiedliwa dla swoich bohaterów. Niewłaściwie ocenianą przez wiele lat jest postać gen.bryg.Stanisława Skalskiego „asa przestworzy”, który po 17 września 1939 roku przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Podczas walk powietrznych o Anglię okazał się najlepszym polskim pilotem. Po zakończeniu wojny wrócił do kraju, mimo że Brytyjczycy proponowali mu przyznanie obywatelstwa. Władze polskie potraktowały go jak szpiega i po morderczych przesłuchaniach został skazany 7 kwietnia 1950 roku na karę śmierci. Dzięki staraniom matki, kara została zamieniona na dożywocie. Dopiero rok 1956 przyniósł mu wolność. Wrócił do wojska, awansując do rangi generała. W ostatnich tygodniach na Sądecczyźnie zainaugurowano obchody setnej rocznicy urodzin gen. Stanisława Skalskiego. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi tamtego, niezłomnego pokolenia.
.

Uczennice Paulina Zięba i Natalia Krzak przekazują zgromadzone dary pani Annie Jasieniak
.
  Współorganizatorem wielu działań jest Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci gen. Skalskiego z siedzibą w Nowym Sączu. Jego członkowie zwrócili się w imieniu ks.Stanisława Majkrzaka, proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Kodymie na Ukrainie o wsparcie dzieła budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci właśnie w Kodymie - miejscu urodzin generała.
    Do różnorodnych działań została również zaproszona nasza szkoła Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. p.Anna Jasieniak - przedstawicielka Komitetu Budowy, goszcząc w naszym gimnazjum, zaproponowała młodzieży:
  • obejrzenie na terenie szkoły wystawy, przybliżającej sylwetkę generała Skalskiego oraz informującej o zamiarach budowy kaplicy i miejsca pamięci,
  • prezentację multimedialną i fragmenty filmu dokumentalnego oraz rozmowę z inicjatorem projektu ks.Majkrzakiem,
  • zbiórkę maskotek, książek, gier i przekazanie ich na loterię fantową, z której dochód przeznaczony zostanie na budowę kaplicy.
    Koordynacją działań zajęły się bibliotekarki naszej szkoły panie: Jolanta Bochniarz i Halina Madziar. Cieszymy się, że to właśnie nasza szkoła - jedyna w gminie Stary Sącz -wzięła udział w tak ważnym wydarzeniu. Z niecierpliwością czekamy na informację o terminach uroczystości powiatowych.
Jolanta Bochniarz, Halina Madziar
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech