Portal - Stary Sącz
polski Piątek - 29 maja 2020 Benity, Maksymiliana, Teodozji      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 4 (215) 2015 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jasełka
Polsko-słowacki słowniczek na wesoło
W 100 rocznicę urodzin wspomnienie o Księdzu poecie - Janie Twardowskim
Ogłoszenia i Kronika Parafialna
MECZ GWIAZD
Pamiętamy o generale Stanisławie Skalskim
Anglojęzyczne inspiracje w starosądeckim gimnazjum
III Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla Gimnazjalistów w starosądeckim LO
Podróż do Kalkuty (korespondencja z Londynu)
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej (cz.III)
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
IX STAROSĄDECKIE DNI KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA
10 lat temu przeszedł do Domu Ojca największy z Polaków
Nowy cykl rozważań - Moc w słabości (1)
O wielkanocnym jajku
Życzenia
Kalendarium - kwiecień
Okładka 215

.
Jasełka
 
    Radośnie i gwarno było 30 stycznia w Domu Parafialnym. Tam to uczniowie klasy I E i II D przedstawiali dla swoich babć i dziadków jasełka. W pięknie udekorowanej sali znalazło się miejsce nie tylko dla seniorów. Na uroczystość licznie przybyli rodzice, rodzeństwo, a nawet koledzy małych aktorów. Nie zabrakło również pani dyrektor Barbary Dyrek, pana dyrektora Zdzisława Wojnarowskiego oraz księży proboszczów Marka Tabora i Janusza Ryby. Pomysłodawcami, reżyserami, charakteryzatorami i ogólnie dobrymi duchami całego przedsięwzięcia były panie wychowawczynie Wanda Kowalczyk i Lucyna Wojnarowska. W dniu występu okazały się być one dodatkowo sponsorami słodkiego poczęstunku dla dziadków.
Ci zaś gromkimi brawami nagradzali poszczególne części przedstawienia. Była scena budzenia pasterzy, ich pokłonu przed Bożą Dzieciną, przybycia do Betlejem mędrców ze wschodu. Ciekawy scenicznie i barwny był obraz walki dobra ze złem - aniołów z diabłami. Publiczność miała okazję przypomnieć sobie, jeszcze do niedawna tak popularne na naszym terenie, występy grup kolędniczych. Na scenie zagościli kolędnik z gwiazdą, śmierć, turoń, a nawet Żyd. Wśród przybyłych do betlejemskiej stajenki był też uczeń, o którego duszę, na wzór średniowiecznych moralitetów, walczyły upersonifikowane dobro i zło. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami, które nieraz razem z małymi aktorami śpiewali widzowie.
.

.
„Niech gospodarz wesół będzie, że nas przyjął po kolędzie. Niech was Pan Bóg zdrowiem darzy, naszych dobrych gospodarzy” - w trakcie przedstawienia takie życzenia i wyrazy wdzięczności popłynęły do księdza proboszcza Marka Tabora, który zawsze chętnie gości w Domu Parafialnym uczniów klas I-III. A okazji ku temu nie brakuje, bo niejednokrotnie właśnie tam odbywają się ważne uroczystości szkolne: zakończenie roku szkolnego, ślubowanie klas pierwszych. I za tę życzliwość, i otwartość, dziękujemy.
  Na zakończenie uczniowie złożyli swoim wzruszonym babciom i dziadkom życzenia. Do życzeń tych dołączyły się również panie wychowawczynie, a Dyrekcja skierowała do małych aktorów ciepłe słowa podziękowania i uznania. Rodzice natomiast pragną podziękować pani Wandzie Kowalczyk i pani Lucynie Wojnarowskiej za to, że dostrzegają zdolności naszych dzieci i mają ochotę oraz znajdują czas, by z nimi twórczo pracować.
MBM
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech