Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr 7-8 (218-219) 2015 r
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Tryptyk Rzymski” - Jana Pawła II
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Głównym Szlakiem Sudeckim z Kołem Grodzkim
Wyjątkowe święto w Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego
Dziesięciolecie zespołu „Pokolenie JP II”
Siatkarskie zmagania w Starym Sączu
Starosądeccy licealiści uczyli pierwszej pomocy uczniów SP w Barcicach
Dzień Dziecka w starosądeckim LO
Starosądeccy licealiści na szkoleniu w GOPR
Dzień otwarty dla szóstoklasistów. Jakie wybrać gimnazjum?
Studio tańca artystycznego „Etiuda”
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej
Co może być najlepszą rzeczą, jaką się ma w życiu
Działo się za sprawą Stowarzyszenia >Gniazdo<
Kolejne walne zebranie >Gniazda<
Wierni pamięci tradycji i przyjaźni
Z życia Caritas
Jubileusz setnych urodzin świętowała pani Maria Więcek
Dzień bł.Matki Marceliny Darowskiej - 20 czerwca 2015 r.
Wspomnienia o Siostrze Cecylianie Gawrzyńskiej
Poświęcenie nowych dzwonów w kościele Miłosierdzia Bożego
W 16. rocznicę wizyty papieskiej Jana Pawła II w Starym Sączu
Z życia „Caritas” - Święto Miłosierdzia
Ludowa tradycja Wniebowzięcia
Ks. Roman Stafin - O, szczęśliwa słabości! - Bernard z Clairvaux
Okładka

.
„Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II
w starosądeckim kinie „Sokół”
 
    W 16. rocznicę pobytu Ojca Świętego na starosądeckiej ziemi, młodzież z Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, 4 czerwca 2015 r., w Boże Ciało, zaprezentowała spektakl pt.: „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II. Warto byśmy przypomnieli sobie dzisiaj słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane wówczas, na starosądeckich Błoniach - „Święci nie przemijają, święci żyją świętymi i pragną świętości. Nie lękajcie się być świętymi”. Czy rzeczywiście wracamy do tych chwil? 
.

.
    Spektakl rozpoczął występ dzieci ze scholi „Boże Światełka” prowadzonej przez Ewę Ziębę, Danutę Hejmej i Marka Ziębę, działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu. Dzieci śpiewały dla Mamy i Taty z okazji ich święta. Słowo wstępne wygłosił gospodarz spotkania ks.proboszcz Janusz Ryba, który wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Zielińską zapalił świece przy portrecie Papieża. Ten szczególny moment rozpoczął widowisko. Młodzież przedstawiła spektakl, który składał się z trzech części: Strumień, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej i Wzgórze w Krainie Moria. Na początku młodzież wprowadziła zgromadzonych w stan zdumienia nad pięknem otaczającego świata, górskiego źródła i nad obfitością Bożego stworzenia. Dalej w poetyckiej wizji została przedstawiona sztuka malarska Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, w której Bóg ukazany jest jako Twórca Doskonały, nieustanny budowniczy. W końcowym rozważaniu nawiązano do wydarzenia „pamiętnego roku dwóch konklawe”, kiedy Jan Paweł II został ogłoszony papieżem. W ostatniej części Tryptyku została zaprezentowana poetycka historia biblijnego Abrahama, ojca narodu żydowskiego, który idąc za Głosem musi ciągle wybierać, decydować, ale i ufać, wierzyć w opiekę Stwórcy.
Jan Paweł II w swoich tekstach zapewnia każdego z nas, że człowiek nie jest sam, gdyż „Omnia nuda et apertasuntante oculos Eius”- bo wszystko odkryte jest i odsłonięte przed Jego oczami.
   W spektaklu wyreżyserowanym przez panią Danutę Hejmej poezję recytowali: Ania Lipka, Magdalena Chruślicka, Przemek Skoczeń, Mateusz Zwoliński, Maciek Radecki i Ernest Jaworski. Całość uświetnił śpiew zespołu „Starosądeczanie”. Oprawę muzyczną opracował Marek Zięba i Ewa Zięba. Natomiast nad oprawą graficzną czuwał Krzysztof Wenecki. Była to dla wszystkich uczestników niezapomniana uczta duchowa.
Jolanta Chruślicka
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech