Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 25 stycznia 2021 Miłosza, Pawła, Tatiany     "Słaba jest nasza życzliwość dla tych, których wspomagamy tylko radą" - Luc de Clapiers
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr 7-8 (218-219) 2015 r
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Głównym Szlakiem Sudeckim z Kołem Grodzkim
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Wyjątkowe święto w Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego
Dziesięciolecie zespołu „Pokolenie JP II”
Siatkarskie zmagania w Starym Sączu
Starosądeccy licealiści uczyli pierwszej pomocy uczniów SP w Barcicach
Dzień Dziecka w starosądeckim LO
Starosądeccy licealiści na szkoleniu w GOPR
Dzień otwarty dla szóstoklasistów. Jakie wybrać gimnazjum?
Studio tańca artystycznego „Etiuda”
„Tryptyk Rzymski” - Jana Pawła II
Józef Dietl a kwestia przemysłu uzdrowiskowego Galicji Zachodniej
Co może być najlepszą rzeczą, jaką się ma w życiu
Działo się za sprawą Stowarzyszenia >Gniazdo<
Kolejne walne zebranie >Gniazda<
Wierni pamięci tradycji i przyjaźni
Z życia Caritas
Jubileusz setnych urodzin świętowała pani Maria Więcek
Dzień bł.Matki Marceliny Darowskiej - 20 czerwca 2015 r.
Wspomnienia o Siostrze Cecylianie Gawrzyńskiej
Poświęcenie nowych dzwonów w kościele Miłosierdzia Bożego
W 16. rocznicę wizyty papieskiej Jana Pawła II w Starym Sączu
Z życia „Caritas” - Święto Miłosierdzia
Ludowa tradycja Wniebowzięcia
Ks. Roman Stafin - O, szczęśliwa słabości! - Bernard z Clairvaux
Okładka

.
Głównym Szlakiem Sudeckim
z Kołem Grodzkim
 
    Działające przy sądeckim oddziale PTTK Koło Grodzkie, od jakiegoś czasu postawiło sobie za cel zdobywanie szlaków długodystansowych. Mamy już za sobą niebieski szlak z Tarnowa na Rogacz w Beskidzie Sądeckim. Przeszliśmy też w całości Mały Szlak Beskidzki. Naszym największym „wyczynem” będzie przemierzenie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jesteśmy w trakcie jego zdobywania, liczy 495,8 km. Mamy już „w nogach” większą część tego dystansu.
   W czerwcowy długi weekend wędrowaliśmy Głównym Szlakiem Sudeckim. Przygodę z nim rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Szliśmy wtedy ze Świeradowa-Zdroju do Karpacza. Przez Karkonosze - dla niektórych najpiękniejsze pasmo Sudetów.
Główny Szlak Sudecki ma około 440 kilometrów i wiedzie ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Przebiega przez najciekawsze partie Sudetów.
.

.
    Sto kilometrów pieszo z widokiem na Śnieżkę. W ciągu minionego weekendu przemierzyliśmy niemal sto kolejnych jego kilometrów. Ciągle towarzyszył nam przepiękny widok na Śnieżkę. Trasa wiodła z Karpacza w Karkonoszach, gdzie tzw. „łowcy odznak” przybili kolejne pieczątki do książeczek GOT, do Przełęczy Trzech Dolin w Górach Suchych.
Pierwszy dzień pozwolił nam pokonać odcinek Karpacz- Mysłakowice.
W drugim dniu robimy 42 kilometry. I to nie żart. Tak chodzi Koło Grodzkie. Ruszamy z Mysłakowic. Na szlaku dużo atrakcji. Najpierw mijamy miejscowość Bukowiec z XVII wiecznym neoklasycystycznym pałacem i rozległym parkiem, potem przez Przełęcz pod Średnicą wkraczamy w Rudawy Janowickie, gdzie roztaczają się dla nas malownicze widoki na Karkonosze i górującą nad nimi Śnieżkę. Następnie obok Koni Apokalipsy w pobliżu najwyższego szczytu Rudaw Janowickich - Skalnika, przechodzimy do Szarocina. Stamtąd przez Świerczynę i Zadzierną schodzimy nad Jezioro Bukowskie. Nie trzeba dodawać, że widok na jezioro jest imponujący. Potężnie zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni z siebie schodzimy do Bukówki, skąd już tylko rzut beretem do Lubawki, gdzie stacjonujemy te trzy noce w hotelu Lubavia.
Trzeci dzień to odcinek Lubawka - Sokołowsko. Wędrujemy wtedy przez Góry Krucze, miejscowość Krzeszów, gdzie podziwiamy dawne zabudowania zespołu klasztornego Cystersów - najstarsze budynki z XV wieku. Przemierzamy też Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich.
Ostatniego dnia idziemy z Sokołowska do schroniska Andrzejówka, gdzie na Przełęczy Trzech Dolin kończy się nasz tegoroczny odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego. Kolejny etap za rok o tej samej porze.
    Koło Grodzkie serdecznie zaprasza na wędrówki wszystkich zainteresowanych. Jadąc w kierunku Nowego Targu zawsze przejeżdżamy przez starosądecki rynek, zabierając turystów. Zapraszamy wszystkich starosądeczan.  O wycieczkach można przeczytać na www.beskid.pttk.pl. Atrakcje gwarantowane!
Katarzyna Zygmunt
Zdjęcie: W.Godek
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech