Portal - Stary Sącz
polski Środa - 20 stycznia 2021 Fabioli, Miły, Sebastiana     "Czcesz być szczęśliwym? Naucz się przedtem cierpieć" - Iwan Turgieniew
Strona główna / Z Grodu Kingi -nr 9 (220) 2015 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W Galerii >Pod Gniazdem<
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Przysłowia jesienne
Zarząd Stowarzyszenia Świętej Kingi informuje:
Salezjański Wolontariat Misyjny otwarty dla każdego
Międzynarodowo Głównym Szlakiem Beskidzkim
Rowerem wzdłuż Adriatyku - Chorwacja inaczej
Najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich - Ben Nevis - zdobyty!
Dni Polsko-Węgierskie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu
Z kulturą na ty: >W trosce o piękno języka ojczystego<
Piąte letnie półkolonie zorganizowane przez Placówkę Wsparcia Dziennego
Wernisaż wystawy rzeźby I malarstwa Tadeusza Jana Kuliga
Narodowe czytanie >Lalki< Bolesława Prusa
Pierwszy konkurs >Moc bukietów Matki Bożej Zielnej<
X Międzynarodowy Plener Malarski w Starym Sączu
Rozmowa z Izabelą Skrzypiec-Dagnan
Siostra Cecyliana - bohaterką wieczoru wspomnień
Pielęgnowanie pamięci i nadziei jest koniecznością
Na pielgrzymim szlaku
Ks. Roman Stafin - O, szczęśliwa słabości! - Bernard z Clairvaux (2)
PRYMAS STEFAN KARD. WYSZYŃSKI DO SĄDECZAN
Zwyczaje jesienne
Kalendarium - wrzesień
Okładka

.
W Galerii "Pod Gniazdem”
WYSTAWA FOTOGRAFII
„GRUZJA OCZAMI ZESPOŁU „STAROSĄDECZANIE”
 
    W czwartkowy wieczór 16 lipca w „Galerii pod Gniazdem” zrobiło się kolorowo, śpiewnie i gwarno. Sprawili to członkowie Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie”, którzy ze swymi sympatykami, zechcieli podzielić się barwnymi wspomnieniami i fotografiami z odbytej podróży do Gruzji. Uroczyste otwarcie wystawy i okazałe zdjęcia, przedstawiające gruzińskie plenery - oddające klimat Mestii i okolic tego miasta położonego w górzystym regionie Gruzji zwanym Swaneti, z Batumi i te z występów i spotkań z członkami zespołu Lagusheda - nie przyćmiły wspaniałej opowieści Urszuli Rój, która trzymała w rękach numer „Z Grodu Kingi” z maja 2014 roku, w którym szczegółowo relacjonowała tę podróż.
    Licznie przybyłych na to spotkanie gości, jak zwykle ze swadą przywitał wiceprezes Wojciech Lasek. Nie zabrakło aktywnych podopiecznych Stowarzyszenia, artystów reprezentujących „Kabaret Gumowe Ucho” działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy, którzy przedstawili krótki skecz.
W imieniu Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie” zebranych przywitał Marek Zięba, który wyraził podziękowanie Zofii Wcisło za inicjatywę tego spotkania, które w pamięci uczestników pozostało, jako wieczór gruzińskich wspomnień.
.

.
Były również wyrazy wdzięczności dla dyrektora CKiS im.Ady Sari Wojciecha Knapika, dzięki któremu w 2014 roku zainicjowana została współpraca między zespołami ze Starego Sącza i Mestii, będącej stolicą regionu Swanetii.
Wówczas to z inspiracji i przy pomocy Wojciecha Knapika, na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji „Malowana skrzynia”, któremu prezesuje Marek Zięba, a celem jego działania jest m.in. promocja i wspieranie działalności zespołu „Starosądeczanie” do Grodu Kingi przyjechali członkowie zespołu „Lagusheda”, dając niezapomniane koncerty. Byli wówczas goszczeni przez „Starosądeczan”. Zawiązały się przyjaźnie i postanowiono podtrzymać serdeczne kontakty
    Mestia - to niewielkie, liczące około trzech i pół tysiąca mieszkańców, pięknie wśród wysokich gór położone miasteczko, z którego roztacza się widok na Uszbę (4710 m n.p.m.), z charakterystycznymi kamiennymi wieżami, z których najstarsze pochodzą sprzed około tysiąca lat i są w dalszym ciągu elementem gospodarczej zabudowy. Służąc swym właścicielom od wielu pokoleń, dzisiaj stanowią wielką atrakcję miasta. Przez wieki te wieże-baszty były elementem fortyfikacji, dawały bezpieczne schronienie, także w czasie wieloletnich walk rodowych - (wendetty zwanej tu licwrią), jakie rozgrywały się na tym terenie jeszcze przed około stu laty.
Długa, barwna opowieść Urszuli Rój, Marka Zięby i innych uczestników spotkania wzruszyła jego uczestników. Było wiele śpiewów i tańców, coś dla ducha i ciała - gruzińskie podpłomyki wykonane przez p.Szczepana Wilczyńskiego i dla spróbowania tamtejsze winko i naleweczka.
No i co najważniejsze przesympatyczna atmosfera, jaką stworzyli wszyscy uczestnicy tego niezapomnianego spotkania.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech