Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 1 czerwca 2020 Gracji, Jakuba, Konrada      "Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel". św. Jan Chryzostom
Strona główna / Z Grodu Kingi-nr 3-4 (226-227) 2016 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niebieski szlak z Brzeźnicy do Łopusznej zaliczony
Zwyczaje wielkanocne
Powstał z martwych - by żyć wiecznie!
Na jesienną chandrę - Górny Śląsk
UROCZYSTOŚCI U SIÓSTR KLARYSEK
Początek biskupiej drogi ks.Leszka Leszkiewicza
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Obchody Wielkanocy w Kościele rzymskokatolickim
Karnawałowo z Kołem Grodzkim PTTK
Sposób na spalenie świątecznych kalorii według Koła Grodzkiego PTTK
Wyjazd studyjny do Krakowa i Oświęcimia
Polsko-węgierski projekt kulturoznawczy dobiegł końca
Róże św.Kingi - LEGENDA
>Jesteśmy wezwani by być miłosierni jedni wobec drugich<
Ks. Roman Stafin - O, szczęśliwa słabości! - Bernard z Clairvaux (6)
Kalendarium
Życzenia
Okładka

.
Niebieski szlak z Brzeźnicy do Łopusznej zaliczony
 
    Pamiątkowe „zaświadczenia turystyczne” o braku przeciwwskazań do kontynuowania zdobywania kolejnych szlaków długodystansowych 18 października trafiły do rąk czternastu najwytrwalszych piechurów, którzy przeszli jeden z najdłuższych szlaków Małopolski - niebieski szlak z Brzeźnicy do Łopusznej. Ma on około 98 kilometrów, przebiega przez Pogórze Wielickie, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy i Gorce.
Turyści z Kołem Grodzkim działającym przy Oddziale „Beskid” PTTK w Nowym Sączu, wyjściem na Turbacz i zejściem do Łopusznej, zakończyli ostatni jego etap.
- Trasa została podzielona na pięć etapów. Pierwsze trzy: Brzeźnica - Zebrzydowice, Zebrzydowice - przełęcz Sanguszki, przeł.Sanguszki - Zarębki koło Osielca, zrobiliśmy na wiosnę. Natomiast dwa ostatnie: Zarębki - Rabka Zdrój, oraz Rabka - Łopuszna przeszliśmy już jesienną porą - mówi Michał Kelm, jeden ze zdobywców szlaku.
.


    Zabawa trwała od lutego b.r. Na początku zimowa pogoda nie zachęcała do wycieczki, ale w zadymkach śnieżnych turyści wyruszyli 8 lutego z Brzeźnicy w kierunku jednego z wyższych wzniesień Pogórza Wielickiego - Draboża (432 m).
- Niektóre z odcinków szlaku wymagały od nas sporej kondycji ze względu na swoją długość, ale wszelkie trudy rekompensowała satysfakcja ze wspólnej przygody turystów-przyjaciół z Koła Grodzkiego PTTK - dodaje Michał.
 
    Oprócz samego przejścia górskiego turyści mieli okazję zobaczyć ciekawe miejscowości takie jak: Lanckorona z częściowo odbudowanymi ruinami zamku starostów lanckorońskich oraz Rynkiem otoczonym zabytkowymi drewnianymi domami podcieniowymi z dziewiętnastego wieku, miasteczko Jordanów, gdzie znajdują się w rynku eklektyczny Ratusz i dawna siedziba Sądu Grodzkiego zaprojektowane przez znanego architekta Jana Sasa Zubrzyckiego. Niestety samą Kalwarię Zebrzydowską, która była po drodze, turyści minęli szybko. Rekompensatą było przejście przez tereny niedaleko Lanckorony, na których w osiemnastym wieku walki prowadzili konfederaci barscy.
- Na całej trasie najwyższym szczytem był Turbacz (1310 m n.p.m.) w Gorcach. Wymagające było też podejście na trochę niższy Luboń Wielki (1022) w Beskidzie Wyspowym, gdzie przy najstarszym schronisku w polskich Beskidach z 1931 roku rozpaliliśmy ognisko - mówi jeden z uczestników.
 
    Koło Grodzkie zaprasza wszystkich chętnych na kolejne wycieczki. Zapisy w Oddziale PTTK w Nowym Sączu, ul.Rynek 9.
Katarzyna Zygmunt
zdjęcie: Włodzimierz Godek
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech