Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 1 czerwca 2020 Gracji, Jakuba, Konrada      "Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel". św. Jan Chryzostom
Strona główna / Z Grodu Kingi-nr 3-4 (226-227) 2016 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na jesienną chandrę - Górny Śląsk
Zwyczaje wielkanocne
Powstał z martwych - by żyć wiecznie!
UROCZYSTOŚCI U SIÓSTR KLARYSEK
Początek biskupiej drogi ks.Leszka Leszkiewicza
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Obchody Wielkanocy w Kościele rzymskokatolickim
Karnawałowo z Kołem Grodzkim PTTK
Sposób na spalenie świątecznych kalorii według Koła Grodzkiego PTTK
Niebieski szlak z Brzeźnicy do Łopusznej zaliczony
Wyjazd studyjny do Krakowa i Oświęcimia
Polsko-węgierski projekt kulturoznawczy dobiegł końca
Róże św.Kingi - LEGENDA
>Jesteśmy wezwani by być miłosierni jedni wobec drugich<
Ks. Roman Stafin - O, szczęśliwa słabości! - Bernard z Clairvaux (6)
Kalendarium
Życzenia
Okładka

.
Na jesienną chandrę - Górny Śląsk
 
    14-15 listopada turyści, korzystający z oferty wycieczkowej sądeckiego oddziału PTTK, spędzili na Górnym Śląsku. Była to wycieczka Koła Grodzkiego, a podczas niej wiele atrakcji.
    Uczestnicy przeprawili się łodziami najdłuższym w Polsce podziemnym przepływem w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. W tym mieście zwiedzili również jedyną w Polsce Zabytkową Kopalnię Srebra. „Gwoździem programu” była degustacja piwa w Tyskim Browarium, gdzie turyści dowiedzieli się w jaki sposób dawniej warzono piwo i obserwowali proces współczesnej jego produkcji.
    W Pszczynie turyści obserwowali zwierzęta w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz tutejszy zamek, który należy do nielicznych, najcenniejszych muzeów-rezydencji.
.

.
Zwiedzono także robotnicze dzielnice - Giszowiec i Nikiszowiec - w Katowicach, uczestniczono we Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny i św.Bartłomieja w Piekarach Śląskich.
    Atrakcją było przejście najgłębiej położoną w kopalni węgla kamiennego trasą turystyczną w Europie, którą szczyci się Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Podczas zwiedzania kopalni turyści obserwowali pracę kombajnów górniczych oraz podróżowali prawdziwą górniczą kolejką podwieszaną.
    Program przygotował prezes koła Tadeusz Maciaś, a przewodnikiem był Wiesław Piprek, za co uczestnicy wycieczki serdecznie im dziękują.
    Koło Grodzkie oraz PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu serdecznie zapraszają na kolejne wycieczki. To dobry sposób na jesienną melancholię.
Katarzyna Zygmunt
zdjęcie: Włodzimierz Godek
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech