Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Strona główna / Z Grodu Kingi-nr 5-6 (228-229) 2016 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wystawa >Ada Sari - życie, kariera i sława<
Chwalcie łąki umajone…
Największy przymiot Stwórcy
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Z Kołem Grodzkim PTTK na niebieskim szlaku
Bibliografia Małopolski
Wzruszenia i radość na jubileusz >Gniazda<
Vi Festiwal Przygody i Podróży >Bonawentura<
Tischner i media
W 85. rocznicę urodzin w Starym Sączu - X Dni Księdza Tischnera
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Wspomnienie o siostrze Cecylianie Gawrzyńskiej (1951-2015)
Posłannictwo Świętej Faustyny nie skończyło się. Ono trwa
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - ŚWIĘTEM CARITAS
KRZYŻOWA DROGA DO PRZEMIANY ŻYCIA
>SŁUŻYŁ I MIŁOWAŁ WIĘCEJ NIŻ INNI<
Rozmowa z burmistrzem Jackiem Lelkiem
Od 45 lat w Starym Sączu posługuje ksiądz prałat Alfred Kurek
Kalendarium
Okładka

.

.
WYSTAWA
„ADA SARI - ŻYCIE, KARIERA I SŁAWA"
 
    8 marca 2015 r. w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu odbyło się uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy. Wystawę, przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza oraz Sądecką Bibliotekę Publiczną im.J.Szujskiego w Nowym Sączu, zorganizowano z okazji zakończenia digitalizacji listów Ady Sari do rodziców z lat 1907-1927 w Sądeckiej Bibliotece Cyfrowej. Również w związku z przypadającą 28 czerwca bieżącego roku 130. rocznicą urodzin najsławniejszej śpiewaczki operowej (sopran koloraturowy) początków XX wieku, Maestry - profesora Akademii Muzycznej w Warszawie - wychowawczyni wielu znamienitych czołowych artystek światowych scen operowych.
Na wystawie prezentowane były eksponaty należące do Muzeum Regionalnego im.Seweryna Udzieli w Starym Sączu.
Dyrektor Biblioteki, Barbara Pawlik, przywitała przybyłych gości i otworzyła ekspozycję. Wśród licznie przybyłych gości obecna była przewodnicząca Rady Miasta Starego Sącza Ewa Zielińska, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak. W imieniu mieszkającego w Stanach Zjednoczonych bratanka Ady Sari, Piotra Szayera - ofiarodawcy bezcennych pamiątek po swej cioci do starosądeckiego muzeum, obecny był jego przyjaciel Józef Kisielnicki mieszkający w Krakowie.
Prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza podziękował pracownikom Biblioteki za wielki wkład pracy włożony w digitalizację 405 listów, którą rozpoczęto w maju 2015 r.
Listy do cyfrowego kopiowania opracowywała p.Iwona Droździk, która poznała dogłębnie ich treść i pięknie zebranym o tym opowiedziała.
Głos zabrał również Józef Kisielnicki, przekazując pozdrowienia i podziękowania od Piotra Szayera i niżej podpisana, przekazując wspomnienia swojej teściowej, a bratanicy Ady Sari - Aleksandry Szayer-Czechowej.
Otwarcie tak niecodziennej wystawy wywołało szczególne zainteresowanie mediów. Relacjonowano je, wraz z wypowiedziami osób biorących w nim udział, w I i II programie Polskiego Radia i Programie Polskiego Radia dla Zagranicy w języku angielskim.
    Wystawa była czynna do 30 marca, ale dzięki digitalizacji, wszystkie eksponowane listy można znaleźć na internetowej stronie Sadeckiej Biblioteki Cyfrowej www.sbc.nowysacz.pl.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech