Portal - Stary Sącz
polski Poniedziałek - 25 stycznia 2021 Miłosza, Pawła, Tatiany     "Słaba jest nasza życzliwość dla tych, których wspomagamy tylko radą" - Luc de Clapiers
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 1-2 (236-237) 2017 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prace literackie w języku angielskim
Okładka
Kalendarium
Ogłoszenia i Kronika parafialna
ODWIEDZINY W STARYM SĄCZU
W starosądeckiej parafii przed II wojną światową
Wspomnienia ze starosądeckiego odpustu w 1936 roku
Mały Książę w starosądeckiej odsłonie
PTTK na Lackowej
PTTK na >piwniczańskiej perci<
>Na końcu życia będziemy sądzeni z miłości< - św.Jan od Krzyża
Stary Sącz już po raz 12. rozbrzmiewał kolędami i pastorałkami
10-LECIE SCHOLI >BOŻE ŚWIATEŁKA<
2017. ROK - KOLEJNY JUBILEUSZOWY ROK W NASZYM MIEŚCIE
WRÓĆMY JESZCZE DO SPOTKAŃ WIGILIJNYCH
Rok 2016 w starosądeckich parafiach
Ks.Roman Stafin - Oświecona ciemność - Pseudo-Dionizy Areopagita (V/VI w.)
Dawne lutowe obrzędy wotywne

.
Prace literackie w języku angielskim
młodzieży Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
w oczach amerykańskiego pisarza i jego matki
 
    Prawie 50 uczniów z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu uczestniczyło w projekcie literackim w języku angielskim zorganizowanym z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Założenia przedsięwzięcia wsparła emerytowana amerykańska nauczycielka Adele Goldfinger Black oraz jej syn, Steven Black ze Stanów Zjednoczonych, absolwent Harvardu, obecnie autor książek dla dzieci i dorosłych oraz scenariuszy teatralnych. Amerykanie oceniający prace uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego podkreślają wysoką wartość merytoryczną prezentowanych prac konkursowych: „Zaskakuje nas znajomość języka angielskiego, jaką wykazali się uczniowie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż nie pisali oni w języku ojczystym. Jako członkowie jury dokładnie przeanalizowaliśmy wszystkie opowiadania, a podjęcie ostatecznej decyzji było niezwykle trudne ze względu na wysoki poziom umiejętności językowych i literackich zaprezentowany przez uczestników."
.

.
   Zadanie starosądeckich gimnazjalistów polegało na stworzeniu bożonarodzeniowej opowieści w języku angielskim zainspirowanej wybranym fragmentem prozy, który wylosowali podczas warsztatów literackich na zajęciach z języka angielskiego. W rezultacie powstały opowiadania świąteczne o wszechstronnym charakterze. Wielu uczniów odkryło w sobie nieznane wcześniej talenty, a efekt końcowy dał im sporo motywacji i wiary w to, iż są w stanie stworzyć pracę literacką w języku obcym.
    Pomysł wykorzystania języków obcych w celu rozbudzania kreatywności i twórczego myślenia wśród młodzieży został wsparty przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które przekazało niespodzianki dla zdobywców nagród literackich.
   Ostatecznie przyznane zostały dwa wyróżnienia, które zdobyła Ewa Liana (za pracę poetycką w języku angielskim „Gdybym była płatkiem śniegu...") oraz Kornelia Panajew z kl. II a, autorka opowiadania o dobroci okazanej drugiemu człowiekowi, jakim był nieoczekiwany gość. Trzecie miejsce przyznane zostało Kindze Majerskiej z kl. IIIa za opowiadanie o utracie i ponownym odnalezieniu sensu życia, a drugie miejsce Katarzynie Rejowskiej z kl. IIa za historię o samotności i potrzebie bliskości. I miejsce otrzymała Melania Zajączek z kl. IIIa za wręcz bajkowe opowiadanie o spełnionych świątecznych marzeniach.
Beata Damasiewicz
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech