Portal - Stary Sącz
polski Sobota - 17 kwietnia 2021 Anicety, Klary, Rudolfina      "Człowiek szuka miłości, bo w głebi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym". Jan Paweł II
Strona główna / Z Grodu Kingi-nr 10-12 (257-259) 2018 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podróże literackie
Kalendarium
Przedszkolaki w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II
Zwyczaje noworoczne
Ogłoszenia parafialne i KRONIKA
Szlachetna Paczka w Starym Sączu
Aktywni i kreatywni - pod „parasolem ministra”
Młodzież SP1 gośćmi wykładu dra Łukasza Połomskiego
Stowarzyszenie Miasto Świętej Kingi
Społeczność SP1 w Sądzie Okręgowym
Andrzej Długosz - przekazanie księgozbioru
Koncert wdzięczności Stowarzyszenia „Gniazdo”
XIV kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach
Koncert w 50. rocznicę śmierci Ady Sari
Podopieczni Stowarzyszenia „Gniazdo” uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
Jan Joachim Czech - CZUJ DUCH - wiersz
100-lecie niepodległości w Szkole Podstawowej Nr 2 w Starym Sączu
Młodzi artyści dla Niepodległej
XXVIII MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA
Kazanie księdza prałata Marka Tabora w 100-lecie odzyskania niepodległości
KALENDARIUM PARAFIALNE
Rozmowa z Andrzejem Długoszem - prezesem TMSS
Rozmowa z burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem
Rozmowa z ks.proboszczem Markiem Taborem
SZLAKIEM SANKTUARIÓW MARYJNYCH FRANCJI I HISZPANII
Życzenia
Okładka

.

„Podróże literackie”

- 32 spotkania autorskie - 1294 uczestników

 

   Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację projektu „Podróże literackie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki - organizując 32 spotkania autorskie, które swoim zasięgiem objęły biblioteki publiczne w powiecie nowosądeckim.

   Spotkania odbywały się w dniach od 17 września do 24 października 2018 roku, promowały czytelnictwo i rozwijały wiedzę. Spotkania autorskie to jeden z elementów kształtowania nawyku czytelniczego i miłości do literatury. Rozbudzają wyobraźnię, skłaniają do poznawania świata, otwartości, rozwijania wiary w siebie oraz kreatywności.

   Podróżujący literaci spotkali się z czytelnikami w: Grybowie, Krynicy, Muszynie, Barcicach, Gołkowicach, Chełmcu, Kąclowej, Lipnicy Wielkiej, Łabowej, Obidzy, Łososinie Dolnej, Podegrodziu, Piwnicznej Zdroju, Piątkowej, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Łącku, Tęgoborzy, Żeleźnikowej, Rytrze, Żegiestowie, Łomnicy Zdroju, Przysietnicy, Rożnowie, Stróżach, Kamionce Wielkiej, Miłkowej, Nowej Wsi, Nawojowej, Gostwicy, Krynicy i w Starym Sączu.

   Z najmłodszymi czytelnikami spotykały się autorki książek dla dzieci i młodzieży Anna Czerwińska-Rydel, Joanna Krzyżanek i Agnieszka Urbańska, po których książki z przyjemnością sięgają również dorośli czytelnicy.

   Dla starszych odbiorców bardzo interesująco o archeologii regionu nowosądeckiego opowiadał Bartłomiej Urbański, archeolog i muzealnik z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, autor wielu artykułów i publikacji dotyczącej historii ukrytej w ziemi. Badacz zamierzchłej przeszłości ziemi sądeckiej.

    Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję i pytania, na które autorzy z przyjemnością odpowiadali.

    Po zakończeniu każdego spotkania ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykacje na książkach oraz na zakładkach, artystycznie wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo. Zakładki i długopisy otrzymywali aktywni czytelnicy. Po uczcie duchowej uczestnicy spotkań otrzymali również coś dla ciała, czyli słodycze, soczki oraz cukierki z nadrukiem promującym projekt.

   Spotkania zorganizowane były przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego. Końcowym akcentem było pamiątkowe zdjęcie.

   Realizowany projekt był wyjątkowy, pokazywał magię słowa pisanego, promował czytanie i udowodnił, jak ogromny potencjał drzemie w książkach oraz bibliotekach. Stawiał na uniwersalne wartości, a dzięki otwartej formie trafił do szerokiej grupy odbiorców. Niejednokrotnie wielu uczestnikom spotkań pozwolił na pierwszy kontakt z osobą tworząca książkę.

   Spotkania, każde o innej tematyce, przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze, spełniły oczekiwania organizatorów jak i odbiorców czego dowodzą między innymi słowa wypowiedziane przez jednego z uczestników spotkania „To jest mój najlepszy dzień w życiu”.

 

Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech